Kanser Hastalarına Sıcak Uyarılar

Kanser Hastalarına Sıcak Uyarılar

Yoğun sıcakların yaşandığı günlerde kemoterapi tedavisi olan veya henüz bitmiş kanser hastaları tatil yapabilir. Ancak kemoterapi bağışıklık sistemlerini zayıflattığı için hasta enfeksiyonlara daha açık hale gelir. Bu durumda tatil mekânı seçimi yapılırken bazı şartların aranması gerekir.

Doç. Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği

Kanser hastaları yazın tatil yapabilir. Ancak yazın yeme alışkanlıkları, uyku, dinlenme süreleri, rutinler sıklıkla değiştiği için hasta ve aileleri için, özellikle tedavi devam ediyorsa, bu değişiklikler birçok endişe yaratabilir.

Mekânın temiz, çok kalabalık olmaması, ateşlenme veya benzeri sorun halinde müdahale yapabilecek tıbbi hizmete kolay ulaşılabilmesi oldukça önemlidir.

Yiyecek tüketimine dikkat edilmeli

İyi pişirilmiş, temiz hazırlanmış, sıcakta yiyeceklerde kolayca bakteri üreyebileceğinden açıkta uzun süre bekletilmemiş yiyecekler tüketilmesi gerekir.

*Meyvelerin kabukları soyulmalı veya çok iyi yıkandıktan sonra tüketilmelidir.

*Nasıl yıkandığından emin olunmayan salatalar yenilmemelidir.

*Kremalı tatlılar sıcakta çabuk bozulduğu için uzak durulmalıdır.

*Hazmı kolay, sulu gıdalarla beslenilmelidir.

*Tedaviyi güçleştiren enfeksiyonlara yol açabileceğinden, doğrudan klimaya maruz kalınmamalıdır.

*Kemoterapi gibi tedavilerin neden olabileceği fotosensitivite nedeniyle, güneşin ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu 10:00-16:00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmamalı ve dışarıya çıkmadan 15-30 dakika önce koruma oranı 30 faktör ve üzerinde olan bir güneş kremi sürülmeli, her iki saatte bir yeniden uygulanmalıdır.

Bol sıvı tüketilmeli, havuz yerine denize girilmeli

Tedavilerin bir sonucunda genellikle mukoza zarlarında kuruluk ve tahriş meydana gelebilir. Vücut, bazı kemoterapi ilaçlarını böbrek yoluyla atar. Bu organların düzgün çalışması için yeterli suya sahip olmaları gerekir. Yaz aylarında suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları, ayran ile sıvı tüketimini artırmayı gerekli kılar. Bununla birlikte sıcak basmalarını tetikleyebileceği ve dehidratasyona sebep olabileceği için alkol veya kafein içeren içeceklerden kaçınılmalıdır. Kemoterapi sırasında temiz denize girmekte sakınca yoktur. Ancak havuza girmek kişinin mikrop kapmasına neden olabileceği için önerilmez. Ayrıca kullanılan kimyasallar ciltte iritasyona da sebep olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı havuza değil, denize girilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.