Kanser Kadını Seviyor…

07.11.2012
33
Kanser Kadını Seviyor…

Dünya genelinde her geçen gün artan kanser, ülke bazında olduğu gibi cinsiyet bazında da bir takım faktörlere bağlı olarak artış ve azalış gösteriyor. Kanserin artışında sigara, alkol, obezite, UV ışınlarına maruz kalma gibi birçok neden sorumlu tutuluyor…

Op. Dr. Gonca Saraç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kanser türlerinin görülme sıklığının yanı sıra artış ve azalış oranları da cinsiyete göre farklılık gösteriyor. Hastalığın azalışında tarama programları, tedavi olanaklarının artması, sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, sigarayı bırakma programları ve aşı gibi kanser karşıtı tedbirler ön plana çıkıyor.Tüm kadın kanserleri içinde meme yüzde 26’lık görülme oranıyla 1. sırada geliyor. Bunu yüzde 14 ile akciğer, yüzde 10 ile bağırsak kanseri izliyor. Cinse özgü olarak tanımladığımız rahim ve yumurtalık kanserleri de kadınlarda en sık görülen ilk 10 kanser arasında yer alıyor.

Kanser sıralaması son 10 yıl içinde değişiklik gösterdi. Tiroid % 68, malign melanoma % 51, böbrek % 31, karaciğer % 30, ağız % 27, rahim % 26, non-Hodgkin lenfoma %11, dış genital kanserler % 10, akciğer % 9, pankreas % 7, meme % 6 ve bağırsak % 2 oranı ile kadınlarda artış gösteren kanserler olarak dikkat çekiyor.Rahim ağzı yüzde 53, lösemi yüzde 53, mide yüzde 27, mesane yüzde 25, yumurtalık yüzde 10,  yemek borusu yüzde 8 oranı ile kadınlarda azalış gösteren kanserler arasında yer alıyor.Kanserde artışı tetikleyen faktörlerDikkat çekici bir artış gösteren cilt kanserinde UV ışınına maruz kalma sorumlu tutuluyor. Cilt kanseri kadında 2., erkekte 1. sırada artış gösteriyor.Karaciğer kanserini tetikleyen en önemli faktör, siroz hastalığı. Siroz; alkol, viral hastalıklar ve ailesel nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Siroz kadında 4., erkekte 2. sırada artış gösteriyor.Sigara ve obezite, böbrek kanserleri için başlıca risk faktörleri. Böbrek kanserleri kadında 2.,  erkekte 3. sırada artış gösteriyor.Tiroid kanseri, görülme sıklığı bakımından küçük bir grubu temsil etse de (100 binde 5), vaka sayısında hızlı bir artış dikkat çekiyor.Mesothelioma (karın ve göğüs boşluğu zarı kanseri) yine hasta sayısı olarak küçük bir grubu oluşturmakla birlikte (100 binde 1), yüzde 44’lük bir artış söz konusu. Asbest gibi kimyasal ajanlarla temas edilmesi durumunda 50 yıl sonrasında bile kanser görülebiliyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.