Kanserli Hücreye İğneli Tedavi

17.05.2015
216
Kanserli Hücreye İğneli Tedavi

Vücuttaki herhangi bir kanser hücresine; ultrason, tomografi ya da MR görüntülemesinde bir iğneyle girerek onu tahrip edici bir takım tedaviler uygulanmasına Ablasyon adı veriliyor.

Prof. Dr. Saim Yılmaz

Radyoloji Uzmanı

Kanserli hücre günümüzde ablasyon veya radyofrekans, lazer ve mikrodalga gibi yöntemlerle yakılarak ya da dondurularak elektrik akımı uygulanır. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın amaç tümörü, 1 cm’lik bir alandan girerek tahrip etmektir.

Ablasyon bazı durumlarda cerrahi operasyona alternatif bazı durumlarda ise onu tamamlayan bir işlemdir. Cerrahiden üstünlükleri iğne deliğinden yapılması, hastanın aynı gün evine gidebilmesi ve gerekirse defalarca tekrarlanabilmesidir.

Nokta Atışlı Kemoterapi

Damarın içinden yapılan tümör tedavileri arasında en sık uygulananı intraarteriyel kemoterapidir. Kasık damarından girilerek, tümörü besleyen damarlar anjiyo ile tespit edildikten sonra, kemoterapi ilacı direkt olarak enjekte edilir. Böylece daha fazla etki elde edilebilir, kana da daha az kemoterapi ilacı karıştığı için sağlıklı dokulara yan etki daha az olur. Yöntem genellikle klasik kemoterapiden yeterince yarar göremeyen ya da fazla yan etki oluşan hastalarda uygulanır.

Varisin Nedeni Hareketsiz Yaşa

Kanın toplardamarlarda birikmesine yol açan en önemli sebep hareketsiz yaşam tarzıdır. Her 5 ya da 6 kişiden birinde görülen varis kadınlarda biraz daha sık görülür. Varis kozmetik bir sorun değildir, bir hastalıktır. Ayaklarda ağrı, kramp, yorgunluk, yanma, şişlik, kaşıntı gibi yakınmalara yol açan varis, seyrek de olsa, iyileşmeyen ya da çok zor iyileşen ayak yarası, varis kanaması ya da varis damarında pıhtılaşma gibi daha büyük sorunlara da yol açabilir. Varis gelişmiş ülkelerde daha sık görülen bir hastalıktır. Yeni iş ve yaşam koşulları nedeniyle bacaklar eskisinden daha az hareket ediyor. Çünkü daha az yürüyor, daha çok oturup, daha uzun süre ayakta hareketsiz kalınıyor. Varis herkeste görülmekle birlikte hareketsiz yaşam tarzı olanlarda daha sık görülür.

Hastalığa ilişkin son 20 yılda büyük bilimsel çalışmalar yapıldı. Bundan daha önemlisi yıllardır tek tedavi yöntemi olan ameliyatla tedaviye alternatif olan lazer yönteminin bulunmasıdır.

Tedavisi Kolay, Tekrar Etme Oranı Çok Düşük!

Yeni yöntemlerle hastaların hastaneye yatışı gerekmeden tedavi edilip, tedaviden bir saat sonra evlerine yürüyerek dönebilir. Hastaların büyük çoğunluğunda büyük varisler tek seans tedaviyle biter. Ancak kılcal varisler de varsa bunlara ek tedavi gerekebilir. Tedavi edilen kişiler isterlerse bir gün sonra işe başlayabilir ya da günlük yaşamlarına normal olarak devam edebilir. Bütün bunlara ek olarak yeni ameliyatsız yöntemlerde varisin tekrarlama ihtimali son derece düşüktür. Varis ameliyatından sonra varis tedavisi yapılan her 100 hastanın 20 ya da 30`unda tekrar edebilir. Bu oran lazer yöntemiyle her 100 hastanın 5`i kadardır. Yani çok daha az. Yeni yöntemlerle varis tekrarlasa bile kolaylıkla tedavi edilebilir. Varisten korunmak için mümkünse her gün en az yarım saat yürümek, yüzmek ya da bisiklete binerek bacaklarını çalıştırması gerekir.

Beyindeki Baloncuklar Ölüm Nedeni Olabilir

Damarın zayıf noktasında baloncuk oluşumu olan anevrizma beyin damarlarında olduğunda patlayarak beyin kanamasına neden olabilir. Baloncuk patladığında oluşan beyin kanamasının yüksek oranda ölüm veya felçle sonuçlanır. Damar zayıflaması nedeni olarak kalıtım söz konusu olabileceği gibi sigara kullanımı da damar duvarını zayıflatan sık ve önemli bir faktördür. Anevrizması olan kişilerde hipertansiyon kanamayı kolaylaştıran bir faktördür. Ağrı kesicilerle geçmeyen sürekli baş ağrılarının nedeni bazen beyin damar baloncukları olabilir.

Girişimsel Radyolojinin Güncel Sorunları 

Girişimsel radyoloji hem kullandığı görüntüleme cihazları, hem de işlemlerde kullandığı malzemeler itibariyle ileri teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı bir branştır. Son dönemlerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu`nun bu malzemelerin fiyatlandırmasında yapmış olduğu değişiklikler nedeniyle birçok işlem pratik olarak yapılamayacak hale gelmiş durumdadır. Çünkü hemen her işlemimizin en az 1 kritik malzemesi yeni fiyatlandırma nedeniyle temin edilememe riski altındadır. Bu nedenle onkoloji, damar hastalıkları gibi önemli hastalıkları olan hastalar zaman zaman mağdur oluyor. Bazı kalemlerde, aynı sınıftaki daha düşük teknolojili bir ürün, daha ileri teknolojili bir ürünle aynı şekilde veya daha fazla olacak şekilde fiyatlandırılmıştır. Tıbbi malzeme fiyatlarında bu sıklıkla değişiklik yapılması ve istikrarın olmaması, bunları üreten, temin eden firmaların Türkiye`deki faaliyetlerini kısıtlama ya da sonlandırmaya neden olabilir. Bu durumda, birçok tıbbi malzemenin artık bulunamaz hale gelmesi sağlık arayan her vatandaşı zora sokacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.