Kanseri Yenmenin Formülü: Bütüncül Tedavi

Kanseri Yenmenin Formülü: Bütüncül Tedavi

Kanser hücrelerinin geliştirdiği savunma mekanizmalarından birisi bağışıklık sisteminin kendini tanıma yeteneğini engellemesidir. Bu nedenle bu hastalığı yenmek için akıllı ve bütüncül bir tedavi süreci gerekir.

Prof. Dr. Canfeza Sezgin

İç Hastalıkları ve Tıbbı Onkoloji Uzmanı

İmmuno–Onkoloji (vücudun kendi bağışıklık sistemini aktive ederek kanser hücrelerini yok etmesini sağlayan tedavi yöntemi) araştırmaları kansere karşı bağışıklık sisteminin hangi mekanizmalarla kör edilip engellendiği üzerine yapılmaktadır. Kanser hücreleri bazı proteinler salgılayarak T lenfositleri isimli bağışıklık sistemi hücrelerini kendilerini tanıyamayacak şekilde kör etmektedir.

Yeni çalışmalarda kanser hücreleri kendisini tanıyıp yiyerek yok eden makrofaj isimli bağışıklık sistemi hücrelerini de kandırdığını göstermiştir. Peki kanser hücreleri bunu nasıl sağlamaktadır?

Kanser hücrelerinin ‘beni yeme, ben senden tarafım, dost hücreyim’ mesajı salgıladıkları CD47 proteini aracılığıyla olmaktadır. Böylece kanser yiyici makrofaj hücreleri şaşırtılarak vücudun normal sağlıklı hücresi gibi algılanması sağlanmaktadır. Kanser kök hücreleri de aynı proteini salgılayarak hayatta kalmaktadır.

CD47 proteininin bağışıklık sistemini kandırmasını engellemede ilaç geliştirilmeye başlanmıştır. Önümüzdeki yıllarda bu alanda yeni kanser ilaçlarının tedavileri bir basamak daha öteye taşıyacağı beklenmektedir.

Kanserde immunoterapi dahil tıbbi tedaviler geçmişe göre daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Fakat sadece tıbbi tedavi ile başarı şansı halen arzu edildiği düzeyde değildir. Tedavilerde ana unsur ‘hastalık değil hasta iyileşir’ sözünde saklıdır.

Bütüncül tedavi şart!

Bağışıklık sisteminin desteklenmesi, vücudun kanser ile daha etkili mücadelesi ve tedavilerin etkinliğinin arttırılması için hastanın kendisinin de bu tedavinin içinde yapacakları vardır. Kansere uygun beslenme, ilaçlara uygun doğal / bitkisel destek tedavileri, egzersiz, stres ve depresyona karşı mücadele, yeterli uyku ve hipertermi yaklaşımları kanser tedavisinin başarısının arttırılmasında bilimsel olarak kabul edilen tamamlayıcı yaklaşımlardır. Kanserin tedavisi her açıdan bireysel tedavi olmakta, tamamlayıcı tedaviler bu bireysel yaklaşımların temelini oluşturmaktadır.

Kanser tedavisinde hastaların yüzde 60’ında beslenme sorunları yaşanmakta, hastaların yaklaşık yüzde 20’ si beslenme bozukluğunun yol açtığı sorunlar nedeni ile kaybedilmektedir.

Basit yöntemlerle ölümsüzlüğe çare bulur mu?

Hasta kişi ve yakınları acı kayısı çekirdeği, B17, ısırgan otu, yapışkan andız otu basit şeylerden mucize bekler. Kanser diye bir hastalık vardır. Hastalık bir organlığından ziyade sistem sorunu olarak ele alınmalıdır. Sistem vücudun bütünselliğidir. Kanser aniden ya da çoğunlukla tek bir nedenle ortaya çıkmaz. Kişinin beslenme bozukluğu, farklı kimyasal maddelerle karşılaşması aynı şekilde bağışıklık sisteminin bozuk olması gerekir. Çünkü vücutta anormal bir protein ya da hücre yapıldığı zaman bir anormal hücre kendini yok etme yeteneğine sahiptir. Fakat kanserleşme sürecinde bu mekanizmalar o kadar farklı kişiyi etkiler ki kendini öldürme mekanizması bozuluyor bozuk hücreyi de bağışıklık sistemi tanıyamaz. Kanserleşme süreci başlar.

5 yılda yüzde 47’lik artış bekleniyor

Kanser, her yıl dünyada 14 milyon kişinin yakalandığı bir hastalık ve 8,2 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın kanser istatistiklerine göre Türkiye’de ise her yıl 174 bin kişi kansere yakalanıyor. Kanserin ne olduğunu, tedavi yöntemlerini ve kanserle ilgili birçok şeyi öğrenmeye çalışırken, çoğunlukla hastalığa bağlı olarak nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda çok fazla düşünmüyoruz.

Oysa doğal, bitkisel ve organik gıdalar kanserden korunmada çok etkilidir. Kanser hastalarının nasıl beslenmesi konusunda ne yazık ki herkes bilgi sahibi. Ancak paylaşılanların çoğu yanlış bilgiler. Örneğin her kanser türüne faydalı gelen farklı bitkiler var. Pankreas kanserinden koruyan bir bitkiyi farklı bir kanser türünden korunmak için önermiyoruz.

Kanser hastaları, “ameliyat-kemoterapi-radyoterapi” üçlüsünün dışında da güvenebilecekleri ve fayda sağlayabilecekleri tamamlayıcı tedavi yöntemlerine sahip. Modern tıbbın son yıllarda “dikkate almak” zorunda kaldığı gerçeklerden biri de “bitkilerin kanser tedavisindeki gücü”… Bitkisel tedaviyle birlikte akupunktur gibi yaklaşımlarda artık “etkili alternatifler” olarak kabul edildi.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.