Karaciğer Kanseri ve Mikro Küre

06.01.2014
132
Karaciğer Kanseri ve Mikro Küre

Dünya ve ülkemizde en yaygın kanser türlerinden biridir. Karaciğer primer veya metastatik kanserleri olarak öne çıkıyor. Mikro küre tedavisi sayesinde hastalığın iyileşme sürecinde oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Prof. Dr. Ahmet Fırat Güngör
Nükleer Tıp Uzmanı

Karaciğer kanseri ise primer ve metastatik olarak öne çıkan kanser türünün ilk sıralarında yer alıyor. Hastalığın tedavisinde mikro küre yöntemi çok etkili.

Mikro küre tedavisi
Direkt olarak karaciğeri ve dolayısıyla tümörü besleyen damarlar içine İtriyum 90 (Y 90) ile işaretli mikro boyuttaki (20-50 mikron) kürelerin enjeksiyon yapılması esasına dayanan tedavi şeklidir. Radyasyonun doğrudan hedefe yönelmesi ve diğer bölgelerin radyasyondan etkilenmesine engel olması avantaj sağlar. Diğer tedavi yöntemleri ile de birleştirilerek kullanılabilen yöntem, radyasyona karşı herhangi bir önlem alınmasını gerektirmeyecek kadar güvenli. Hasta tedaviden sonra aynı gün evine geri dönebilir.
Karaciğer Kanserinde Mikro Küre Tedavisinin Uygulama Şekli
Hasta hikayesinin detaylı analizi, kan tahlilleri, BT, anjio ve PET gibi bazı taramaların yapılması sonrasında uygulanmasına karar verilen mikro küre tedavisi, anjiyogram işleminin ardından karaciğerdeki kanser dokularının haritalarının çıkarılmasıyla başlar. Kısa bir sürede kanserli dokuları etkisiz hale getirebilen bu tedavi, yalnızca kanserli dokulara odaklanarak, dokuların çoğalmasını engeller.

Mikro küre tedavisi kimlere uygulanabilir?
Mikro küre tedavisi karaciğer kanserinin yanı sıra, karaciğere doğru yayılma gösteren farklı kanser tiplerine sahip hastalarda da (kolon, akciğer, meme kanserleri vb..) uygulanarak, büyük ölçüde başarı sağlar. Başarılı sonuç almak için, mikro küre tedavisinin yalnızca karaciğerdeki kanserli dokulara etki edeceği bilinmelidir. Hastalara ne dozda, ne kadar uygulama yapılacağına alanında uzman, radyolog, nükleer tıp doktoru ve onkologlar tarafından karar verilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.