Karın Germe ile 6 Beden İncelme Mümkün !

Karın Germe ile 6 Beden İncelme Mümkün !

Karın ameliyat sonrası süreçte en pembe tabloyu çizilen ameliyat karın estetiğidir. Zira hasta ameliyattan çıkar çıkmaz 4 beden, takip eden 2-3 ay içerisinde en az 2 beden daha incelebilmek mümkün.

Op. Dr. Tamer Şakrak

Estetik, Plastik  ve Rekonstrüktif  Cerrahi Uzmanı

Karın estetiği  her iki cinste de yapılabilen ancak hastaların büyük çoğunluğunun bayanlar tarafından oluştuğu bir ameliyattır. Uygun özellikleri taşıyan hastalar karın estetiği prosedüründen çok fayda görür. Normalde karın duvarının direnci ve estetik duruşu karın ön duvarında yan yana ve boylu boyunca uzanan bir çift kas tarafından sağlanır. Bu kaslara Rektus Abdominis kası denir. Rektus kasının temel görevi vücudu öne doğru çekmek olup, mekik çekme hareketini de bu kas çifti sayesinde yapılabilir.

Gebelikte Gevşeyen Kaslar

Rektus kasları tüm yaşam boyunca en çok gebelik esnasında deformasyona uğramaktadır. Gebeliğin son aylarında karnın aşırı büyümesi ile oluşan gerime dayanamayarak birbirinden uzaklaşmakta ve deforme olmaktadır (rektus diastazı). Özellikle tekrarlayan gebelikler sonrasında, karın ön duvarı tüm direncini yitirmiş, anatomik yapısı bozulmuştur. Doğumlar sonrası ideal kilosuna kavuşmuş bayanlarda bile önlenemeyen karın sarkması, yemek sonrası hazım problemleri, şişkinlik hissi bu sorun nedeniyle meydana gelmektedir. Karın duvarının yeterli direnci gösterememesi midenin rahatlıkla genişlemesine imkan vermekte ve devamlı kilo almayı kolaylaştırıcı rol almaktadır.

Üç Aşamada Gelen İncelme

Karın estetiği ameliyatı kendi içerisinde 3 ayrı işlemi barındırır. Birinci aşamada karnın üst ve yan taraflarındaki yağ dokular liposuction yöntemi ile çekilir. İkinci aşamada karın altına sarkmış olan fazla cilt ve cilt altı doku çıkarılarak gergin bir karın cildi elde edilir. Üçüncü aşamada ise karın ön duvarında deforme olan rektus kasları plikasyon yöntemi ile birbirine yaklaştırılarak, iç karın olarak bilinen bölgedeki doğuma bağlı deformasyonlar giderilir.

Ameliyat sırasında gerek yapılan liposuction işlemi ile gerekse plikasyon işlemi ile zaten 4 beden incelme hemen sağlanır. Takip eden süreçte hastalar sadece karbonhidrattan uzak ve sıvı ağırlıklı beslenirse incelmeleri hayal değildir. Bunu sağlayan bir kaç faktör var elbette. Öncelikle karın germe ameliyatı sonrası hastanın belli bir diyet programına uyması çok daha kolaydır çünkü ameliyata bağlı fiziksel değişim hastayı motive etmektedir. Karın duvarına yapılan plikasyon mideyi önden sıkıştırmakta, mide eskisi gibi rahat genişleyememekte ve dolayısıyla doyma hissi çok daha çabuk ortaya çıkmaktadır. Son olarak da, önceki kiloları nedeniyle hareket zorluğu çeken hasta çok daha kolay hareket edebildiği için hareketsiz bir yaşam tarzından uzaklaşmakta, kalori tüketimini arttırmaktadır.

Kalp Riskini Azaltır…

Özellikle 40 yaş üzerinde insanların kalp krizi geçirme riski, bel çevresi ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu nedenle karın germe ameliyatı 40 yaş üzeri hastalarda kalp krizi geçirme riskini direk olarak azaltmaktadır. Karın germe ameliyatı yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanır. İşlem genel anestezi altında yapılır. Hasta ameliyathaneden özel bir korse giydirilmiş olarak çıkar. Hastadan bu korseyi en az 6 hafta giymesi istenir. Kanama riskinin olduğu nadir durumlarda güvenlik amaçlı drenler yerleştirilir.  Hasta hastanede 2 gün misafir edilir. Karın estetiği ameliyatı sonrası 1 haftada dolaşabilir, 6. saatte yürümeye başlayabilirsiniz. Eğik yürümek de gerekmez. Hasta taburcu olunduğunda tek başına yürüyor, tuvalet ve temizlik ihtiyacını karşılıyor olacaktır. Ameliyatın birinci haftası bittiğinde kot pantolonu giyip çarşıda dolaşabilir, 2. hafta araba kullanabilir. Ama 6 haftadan önce masayı kaldırıp altına süpürge tutamamak ya da kapı önüne bırakılan su damacasını mutfağa taşıyamamak gerekir.

Karın Masajı Önemlidir

Karın bölgesine yapılan her işlemde operasyondan belli bir süre sonra belirgin bir ödem meydana gelir. Bu ödemin gelişmesi, yapılan işlem sırasında lenf kanallarının hasarlanmasına bağlıdır ve lenf kanalları yeniden faal olana kadar ( ki bu süre 3-4 haftadır) devam eder. Bu süre zarfında mevcut ödem yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceğinden ötürü günlük masajlar ile bölgenin rahatlatılması gerekir. Hastalara her gün bir kişinin ortalama 30 dakika masaj yapması pratikte biraz zordur. Elektrikle çalışan ve bele sarılan zayıflama kemer bu konuda yardımcı olur. Bu kemerlerin düşük devirde 30 dakika süreyle kullanılması çok etkili olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.