Yaz Kış Birçok Hastalıktan Koruyor

Yaz Kış Birçok Hastalıktan Koruyor

Yaz Kış Birçok Hastalıktan Koruyor

Farklı meyve karışımlarından oluşan meyve suları yüksek mineral ve bol vitamin içeriği ile yaz kış birçok hastalığa karşı koruma sağlıyor. Uzmanlar, özellikle gribal ve enfeksiyonel hastalıklardan korunmak için karışık meyve suyu içilmesini öneriyor.

Prof. Dr. Neriman İnanç

Erciyes Üni. Sağlık Bilimleri Fak.

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı

Yıl boyu hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir hayat sürmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, karışık meyve sularının vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğunu belirtiyor. Sağlıklı bir ara öğün olan meyve suları, vücudu gün boyu zinde tutmaya yardımcı oluyor.

Portakal, elma, vişne, kayısı ve şeftali gibi birçok meyveyi bir arada barındıran karışık meyve suları B ve C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, protein ve karbonhidratlar ile birçok hastalığa yakalanmayı önlüyor. Antioksidan özellikleri bulunan nar ve üzüm suyu barındıran karışık meyve sularının bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yetersiz ve dengesiz beslenme vücut direncini azaltarak enfeksiyonel hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özellikle mevsim değişikliklerinde direncin düşmesi ile birçok gribal enfeksiyonla karşılaşıyoruz. Bu hastalıklardan korunmak için ve tedavi sürecinde karışık meyve suları büyük fayda sağlıyor.

Hastalık döneminde metabolizma hızlanmakta ve toksinlerle birlikte vücuttan birçok besin öğesi atılmaktadır. Gerekli besin depolarının yeniden tamamlanabilmesi için karışık meyve suları yararlı olacaktır. Her gün sabah ve günün ilerleyen saatlerinde içilecek iki bardak meyve suyu ile günlük enerji miktarı dengelenebilir, ara öğün olarak karışık meyve sularının tüketilmesi faydalı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.