Katarakt Kalp Ameliyatı Kadar Önemli

25.02.2013
115
Katarakt Kalp Ameliyatı Kadar Önemli

Katarakt aslında kalp ameliyatı kadar önemlidir. yYeni doğan bebekler de dahil her yaşta görülebilir. Hemen her yaş grubunun sorunu olan katarakt tedavisi dikkat edilmezse körlüğe kadar giden ciddi sonuçlara neden olabilir.

Prof. Dr. Kazım Devranoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Katarakt ameliyatı olacak kişilerin kalp hastası kadar dikkat etmesi gerekir. Hekim tecrübesi, kullanılan malzemelerin kişiye özel olarak ve tek seferlik kullanılması, tedavinin yapıldığı hastanenin teknolojik altyapısının yeterliliği, ameliyatın gerçekleştiği ameliyathanenin sterilizasyon zincirine uygun olması…

Bunların olmaması durumunda yapılacak cerrahi operasyonun hastaları görme kaybına kadar uzanabilen bir yolculuğa çıkarabilir.

İkincil Katarakt Riskine Dikkat

Sterilizasyon şartlarına uyulmadan yapılan katarakt ameliyatı sonrası gözde enfeksiyon ve farklı komplikasyonlar gelişebilir. Bu durumun hastanın görme yetisini kaybetmesine kadar gidebilecek bir yolun başlangıcı olabilir. İyi, kaliteli merceklerle yapılmayan ameliyatlarda kataraktın arka zarının kalınlaşma riskinin, kaliteli mercekle yapılan ameliyatlara göre daha fazla olduğunu belirtti. Böyle durumda kalınlaşan katarakt zarının lazerle açılmasının gerektiğini bunun ise hasta için ayrı bir ameliyat riski ve maddi külfet anlamına gelir.

Katarakt ameliyatının başarısını, hekimin tecrübesi ve göz içine konulan merceğin kalitesinin doğrudan etkiler. Ben bir hekim olarak katarakt ameliyatı olacak hastalara dünyaca kabul edilmiş sağlık normlarında göz içi merceklerinin gözlerine takılmasını tercih etmelerini tavsiye ederim. Göz içi lenslerinin doğru seçimi sayesinde görme düzeyi yüksek kalite ve kontrastta sahip olacak, gece görüşü diğer merceklere göre daha kaliteli olacaktır.

Kataraktta Femtosaniye Lazer ile Çözüm

Dünya ile eş zamanlı uygulanmaya başlanan Femtosaniye Lazer yöntemi ile katarakt tedavisinde önemli bir yol kat edildi. Uygulanan Femto Saniye Lazer yöntemi ile katarakt ameliyatlarının en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuva lazer yardımı ile kusursuz olarak hazırlanabilir.

Femtosaniye Lazer yardımıyla katarakt ameliyatında gelişmiş görüntüleneme yöntemleri kullanılarak katarakt ameliyatının en önemli aşamalarının yapılır. Bu aşamalar sırasıyla, gözün kornea tabakasının lazerle kesilmesi, göz merceğinin ön zarının alınması ve katarakt oluşmuş merceğin göz içinde parçalanması lazer yardımı ile daha hassas ve daha düzgün olarak yapılabilmektedir. Klasik Fako ile yapılan katarakt ameliyatlarında olduğu gibi bu şekilde lazer yardımıyla hassas olarak yapılan ameliyatlar sonrasında da göz içine takılan çok odaklı mercekler ile kataraktın yanı sıra varsa hastalardaki kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop, astigmat) daha doğru olarak düzeltilebilir, uzak ve yakın gözlüklerine olan bağımlılık azalır. Türkiye bu yöntemi, dünya ile eş zamanlı olarak kullanmaya başlayarak bu konuda Avrupa’daki deneyimli ülkeler arasına katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.