Katarakt Cerrahisi Laser Dönemi

08.03.2014
104
Katarakt Cerrahisi Laser Dönemi

Katarakt göz içindeki merceğin saydamlığını kaybederek opak bir görünüm almasıdır. En sık yaşlılığa bağlı olarak görülen kataraktın bilinen tek tedavisi cerrahidir.

Op. Dr. Ercan Sağlam
Göz Hastalıkları Uzmanı

Katarakt ameliyatları 20 yıla yakın süredir ‘fakoemülsifikasyon’ adı verilen yüksek ses (ultrasonik) dalgaların kullanıldığı bir teknikle  gerçekleştirilmektedir. Ortalama süresi 20 dakika olan ve damla anestezi ile gerçekleştirilen ameliyatta mevcut özelliğini yitirmiş lens çıkarılarak yerine yapay göz içi merceği konur.

Fako ameliyatının birçok aşaması var…

Ameliyatın başarısı ameliyathane ortamının güvenilirliğine, kullanılan malzemenin kalitesine ve tabiî ki cerrahın tecrübesine bağlı olarak değişebilmektedir. Son yıllarda özellikle refraktif cerrahide giderek artan sıklıkta kullanılan femtosaniye laser teknolojisi artık katarakt hastalarının da hizmetine girmiştir. Femtosaniye laser sayesinde fako ameliyatının en önemli aşamaları insan eli değmeden tamamen bilgisayar kontrollü olarak gerçekleştirilmekte dolayısıyla komplikasyon olasılığı son derece azalmaktadır. Laser-fako’nun bir başka avantajı yapay göz içi merceğin yerleştiği yuvanın son derece düzgün bir şekilde hazırlanabilmesidir. Bu sayede ameliyat sonrası gözlük kullanmadan uzak ve yakın net görüş sağlayan mulifokal lens ve torik adı verilen astiğmatlı lenslerin uygulanmaların ameliyatın başarısı artmaktadır.

Femtosaniye laser ile fako tekniği;

·         Göz damla anestezi ile uyuşturulur.

·         Daha önce hekimin çeşitli bıçakları ve el becerisini kullanarak yaptığı katarakt cerrahisinin önemli aşamalarındaki kesileri, bazı uygulamaları ve lensin parçalara ayrılması işlemlerini Femtosaniye laser cihazı kullanımı ile tamamen kişiye özel ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

·         Sonrasında hasta başka bir ameliyat odasına alınarak, fakoemülsifikasyon ile lens artıklarının gözden temizlenmesi ve yerine yapay göz içi  merceğinin yerleştirilmesi  ile ameliyatı tamamlanır.

Yaklaşık 20-25 dakikalık bir süreçte gerçekleştirilen bu işlemler sonrasında hastalarımız evlerine gidebilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.