Katarakt Kampanyasına Dikkat

02.09.2013
112
Katarakt Kampanyasına Dikkat

Ülkemizde katarakt ameliyatlarının ne reklama ne de kampanyaya ihtiyacı var. Sağlık bezirganlarının kampanya adı altında düzenledikleri ‘tuzaklara’ karşı vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz!

Prof. Dr. Süleyman Kaynak

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı

İleri yaşların hastalığı olarak bilinen katarakt konusunda göz hekimlerinin çatı meslek örgütü Türk Oftalmoloji Derneği’nden çarpıcı bir açıklama geldi.

Vatandaşlarımıza kampanya adı altında sunulan ama esasında reklam olan açıklamalara karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz. Muayene ve ameliyat ücreti almadan katarakt tedavisi yapacağı taahhüdünde bulunan kuruluşlar, farklı isimler altında ek ücretler talep edebiliyor. Böyle bir durumda bu kuruluşlara başvurduğunuzda sizden istenen fark ücretini ödemeyi reddedin ve elinizdeki belgelerle resmi kurumlara ve bize başvuruda bulunun.

Ülkemizde katarakt ameliyatlarının, ne reklama ne de kampanyaya ihtiyacı var. Ülkemizde 68 üniversite hastanesinde ve 28 tanesi eğitim hastanesi olmak üzere çok sayıda kamu hastanesinde ve geniş bir özel kurum yelpazesinde bu işlem yüzlerce göz hekimimiz tarafından en yüksek kalitede ve başarıyla yaygın olarak yapılmaktadır. Bu nedenle, sanki bu alanda bir sorun varmış ve özel bir kuruluş bu sorunu çözecekmiş gibi bir algı yanılsaması yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu ülkede bu tür hususlarda sorunu saptayacak ve çözüm bulacak otoriteler Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Bu nedenle  böyle reklam esaslı  başlıklar altındaki ‘tuzaklara’ karşı vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Bazı sağlık kuruluşlarının bu konuyu ticarileştirme çabalarına, ‘bezirganvari’ davranışlarına karşı hastaların dikkatli olması gerekiyor. Sağlık , ticari çıkarlara feda edilemez. Dernek olarak, hastalarımızı, dürüst çalışan hekim ve kurumlarımızı korumak amacıyla, tüm bu faaliyetlerin idari ve hukuksal yönden kovuşturulması için resmi makamlara ve yargıya  müracaatlarımız yapılmış olup bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.