Kaynana Dırdırı Kansere Yol Açıyor

Kaynana Dırdırı Kansere Yol Açıyor


Ağır depresyon, travmalar, üzüntü ve kayıplar kontrolsüz hücrelere zemin hazırlayarak kanseri meydana getirir. Tiroit kanseri, kaynana sorunlarını yutan, kendini ifade edemeyen kadınlarda daha sık görülür. Eşinden değer görmeyen kadın rahim kanserine yakalanırken, suçluluk ve pişmanlık duyguları mide kanserine neden olabilir.

Gülşah Sam Orhan

Klinik Psikolog

Son yıllarda ismini çok daha sık duyduğumuz “kanser” e yol açan unsurlar da tartışılmaya devam ediyor. Ülkemizde yılda 160 bine yakın kişi kanser hastalığına yakalanırken, yaşanan ruhsal travmaların hastalığı tetiklediği bildirildi. Ruhsal yapıda meydana gelen sıkıntıların bedeni, bedensel sıkıntıların ise zihin ve ruhu etkileyebilir. Kanser de ruhsal yapı bozulmasından kaynaklanan patolojik bir durumdur. Özellikle ağır depresyon, travma, üzüntü ve kayıpların kontrolsüz hücrelere zemin hazırlayarak kansere neden olur. Gerek yurt dışında yapılan araştırmalar, gerekse yapılan gözlemler bazı kanser türlerinin altında hep benzer ruhsal problemlerin yattığı sonucunu gösterir. Örneğin, ülkemizde en çok kadınlarda ortaya çıkan tiroit kanserinin temelinde kendini ifade edememe, hak tacizlerine karşı sessiz kalma sorunu yatıyor. Türk kadını en çok kaynana sorunlarını yutunca tiroit kanserine yakalanabilir. Kaynana vefat edip kişi rahatladığında yani psikolojik taciz bittiğinde ise kanser olduğunu öğrenir.

‘Değersizlik hissi’ hastalık sebebi

Rahim, yumurtalık ve rahim ağzı kanseri gibi türler daha çok kendini kadın gibi hissedemeyen, eşlerinden değer görmeyen kadınlarda karşılaşılır. Yıllar öncesinde hazmedilemeyen olaylar, mide kanserine zemin hazırlar. Eş, kaynana travmaları, suçluluk ve pişmanlık duyguları mide kanserinin en önemli sebepleri arasında yer alırken, kolon kanseri denilen ince ve kalın bağırsak kanserlerinin ruhsal sebepleri olarak ise bağımlılık duygularını görülür. Kişinin geçmişte bağımlı hissettiği bir şeyden ayrılması kolon kanserine zemin hazırlamaktadır. Evlat kaybı, eş kaybı anne baba kaybı bunlar arasında yer alır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.