Kilo Verme Sonrası Artık Daha Kolay

Kilo Verme Sonrası Artık Daha Kolay

Obezite önemli bir sağlık sorunu haline gelince ona yönelik ameliyat yöntemleri altın çağını yaşıyor. Bariatrik cerrahi adı verilen bu ameliyatlarla mide hacmi daraltıldığı için fazla yemek mümkün olmuyor.

Prof. Dr. Akın Yücel

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Obezite, çağın en büyük hastalıklarından birisi. Hem beslenme alışkanlıklarının değişmesi hem de gıda üretiminin değişmesi nedeniyle dünyada obezite gittikçe artıyor. Komplikasyonlarının azalması ve işlemin kolaylaşması nedeni ile, bariatrik ameliyatların son yıllarda çok yaygınlaştı. Kısa sürede çok yüksek miktarda kilo kaybına yol açan bu ameliyatlar sonrasında, gevşeyen deri nedeni ile tüm vücutta şekil bozuklukları oluşur. Doğru planlama ve iyi bir cerrahi ile vücudu toparlayıp güzelleştirmek mümkün.  Seri ameliyatlardan oluşan bu tekniklerin tümüne post-bariatrik cerrahi adı veriliyor. Giderek yaygınlaşan bu işlemler dünyada en çok, obezite sorununu en fazla yaşayan ülke olan ABD’de yapılıyor.

Kiloyu Verdik ya Sonrası?

Hızlı kilo veren hastalarda 60-70 hatta bazen 100 kiloya kadar kayıp olabilir. Bu kadar kilo veren bir insanın vücudundan ise neredeyse bir vücut daha çıkmış olur.  Sonucunda ise cilt bol kalır ve cilt bolluğu vücudun birçok yerinde deformitelere yol açar. Deformasyon en çok karında ve bütün bel çevresinde bollaşma, deri sarkması şeklinde oluşur. Aynı şekilde memelerde de boşalma ve sarkma olur. Bazen deri bollukları sırtta katlanmalara yol açıyor. Yüz ve boyun sarkar, kollar gevşer, bacak cildinde özellikle de içlerinde bollaşma meydana gelir.

Oluşan deformiteler hastanın yaşına, verdiği kilo miktarına ve cilt yapısına göre değişir. Gençlerde cilt elastikiyeti daha iyi olduğu için nispeten az deformasyon görülürken, doğum yapmışlarda ve ileri yaştakilerde sorun fazlalaşır. Benzer sorunlar erkeklerde de olur.

Bir Dizi Ameliyat Süreci Başlıyor…

Aşırı kilo kaybı sonrası toparlama işlemlerinde, önce genel olarak değerlendirme yapılır. Öncelikli olarak zayıflama sürecinin bitmiş ve kilonun sabitlenmiş olması şartı aranır. Bariatrik ameliyatlar ciddi beslenme sorunlarına sebep olabildiği için, sağlık sorunlarının önceden mutlaka çözülmüş olması gerekir. Ameliyat öncesinde sigara kesinlikle yasak.

Post bariatrik ameliyatlar bir seriden oluşacağı için öncelikle bir planlama yapılır; operasyonlar gruplayıp bölünür.

İlk etapta karın bölgesi için eğer belde arkada bolluk yok ise karın germe işlemi yapılır. Ancak belde bolluk var ve popo da çok düşmüşse, karın germe işlemi arkaya doğru uzatılıp gerçekleştirilir ve çepeçevre bir doku çıkartılır. Bu işleme kemer tarzında doku çıkartılması denir. Bu ameliyatla çepeçevre bir iz kalır; önde sezaryen izi şeklinde başlar, yanlara dönüp arkada tam popo çatalının üstünde biter. Germe işlemi sonucunda karın ve bel çevresinde deri bolluğu gitmiş olur; popo yükselir ve dolgunlaşır, yanlardaki yığılmalar düzelir.

İkinci Sırada Meme Ameliyatları Var…

Post bariatrik toparlama ameliyatlarının ikinci safhası, meme dikleştirme… Memelerin içi çok boşalmışsa dikleştirme sırasında protez de konuyor. Bu işlem ise olabilecek en kısa izlerle yapılır. Sırt bölgesindeki bollukları almak için mayo içinde kalacak şekilde kesikler yapılarak cilt fazlası çıkartılır. Bacak içlerindeki doku fazlası, dikey bir kesi alınır. Bunun sonucunda bacakların iç tarafında pantolon dikişi gibi bir iz kalır ve genellikle dize kadar uzanır. Kollar için koltuk altından dirseğe kadar uzanan ve kolun iç tarafında kalan bir kesi yapılıp, sallanan bollaşmış deri parçası alınır. Yüz ve boyun için ise yüz germe ameliyatı yapılır; eğer gerekiyorsa yüze yağ enjeksiyonları da yapıp yüzdeki yumuşak doku kaybı giderilir.

Ameliyatlarda Ekip Uyumu Başarı Açısından Şart!

Post bariatrik ameliyatlarının planlamasının iki veya üç seansa bölünerek yapılmalıdır. Karın germe ya da kuşak tarzında doku çıkartılması yapılacaksa, onunla aynı zamanda ya meme ya da kol ameliyatları da gerçekleştirilir. İkinci ameliyat da bacaklar ve sırt yapılır; yüz germe ayrı bir işlem gerektirir. Yüz germe genç hastalara genellikle gerekmiyor. Tüm bu bir dizi ameliyatın başarılı olması için uyumlu çalışabilen bir ekip gerekirken, ameliyat sonrası bakımın iyi olduğu, gelişmiş hastanelerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Doğru planlandığında ve uygun yapıldığında iki üç gün hastanede kaldıktan sonra hasta taburcu olur ve bir hafta sonra normal hayatına geri döner. Üç hafta sonra hafif, altı hafta sonra ağır spora izin verilir. İzler başta uzun ve belirgin olur ancak zaman içerisinde az görünür hale gelir.

Ameliyatlar aralarının 3-6 ay kadar olması önemlidir. Operasyon sonrasında bir takım hareket kısıtlamaları getirilir ve korseler verilir.

Kilo Alırsanız Her Şey Başa Dönüyor

Post bariatrik ameliyatlar sonrasında hastaların kilo alması durumunda vücutta bozulmalar olur. Bu yüzden işlem sonrasında hastaların kilolarını koruyabilmeleri için, yaşam tarzlarını ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.