Kırık Kalplerde Kriz Tehlikesi

17.10.2012
13
Kırık Kalplerde Kriz Tehlikesi

Doç. Dr. Kani GemiciÇabuk incinen, kolay kırılan kadın kalbi, mutsuz bir aşk hayatından da olumsuz etkileniyor. Duygusal şoklar… Terk edilme… Aldatılma… Unutulma… Tüm bu kalp kırıcı durumlar, kalp hastalıkları ve kalp krizlerine yani “Kırık Kalp Sendromu”na neden olabiliyor.

Doç. Dr. Kani Gemici

Kardiyolog

Özellikle kadınlar, hediye almadıkları ya da sürprizle karşılaşmadıklarında büyük bir hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Özel günleri tek başına geçirecek olan kadınlar mutlaka bir aktivite düzenlemeli. Kendilerini yalnız hissetmemeleri için kız arkadaşları ile özel bir program.

Yalnızlık kalbinizi kırabilir

Kadınların sevgililerinden ya da eşlerinden ayrılması, adrenalin gibi stres hormonlarını artırarak;  göğüs ağrısı, nefes darlığı, sıkıntı, fenalık gibi belirtilerle seyreden ve kalp krizini taklit edebilen “Kırık Kalp Sendromu”na neden olabilir. Kadınların bu hastalığa yakalanma riski, erkeklerden 3-4 kat daha fazladır.

Kalpte zehir etkisi!

Kırık Kalp Sendromu kalpte zehir etkisi yapar. Duygusal çöküntüler, travmalar, şoklar ve beraberinde gelen depresyon hali, vücuttaki hormon dengesini bozar. Stres hormonlarının da artması ile kalp büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalır. Kalbin en önemli düşmanı olan depresyon ve stres, adrenalini yükseltir ve damarları aşındırıcı bir etki yaratır. Stres nedeniyle kalbi koruyan ve mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin de vücutta azalır.

Sevgililer Günü barışmak için fırsat!

Ayrılık nedeniyle yaşanılan stres ve depresyonu atlatmak; eşler ya da sevgililerle ile barışma yoluna giderek sağlanabilir. Özel günler bu anlamda barışma adımlarının atılabileceği özel bir gündür. Eşler ya da sevgililer arasında yaşanan sorunlar ya da ayrılıklar en çok, hassas ve kırılgan kadınları daha çok etkiler. Çünkü kadınların kalbi hassastır ve daha çabuk kırılır. Bu nedenle eğer geri dönüşü varsa; özellikle kadınlar eşleri barışma talebinde bulunduğunda onlara asla ‘hayır’ dememelidir. Çünkü gerginlikler ve sonrasında oluşan kırgınlıklar, stresi artırır. Barışma ise stresi ortadan kaldırabilir.  

Yalnızlığınızın nedenini kendinizde arayın!

Özel günleri yalnız geçirecekseniz, öncelikle bunun nedenini kendinizde aramalısınız. Çünkü çiftlerin sevgilerinin pekiştiği bu özel günde yalnız olmak, psikolojik olarak da sizi olumsuz etkileyebilir.

Özel günler başlangıç olsun!

“Kırık Kalp Sendromu” yaşamadan ayrılık acısından kurtulmanın en önemli yolu, travmanın etkisinden kurtulduktan sonra kendine yeni bir yaşam kurmaktır. Ailesel destek ya da kişinin olaylarla yüzleşip mantıklı bir yol bulması ve affetme günler içinde kalpte herhangi bir hasar bırakmadan iyileşebilir. Özel günler bunun için bir başlangıç yapılabilir. Sevgi bu dönemde çok etkili bir ilaçtır. Geçmişte yaşanan kötü tecrübeler ve duygusal çöküntüler, kişinin yeniden aşık olmasına, sevmesine engel değildir. Kurulacak yeni bir düzen ve yeni çevreyle, depresyon etkisi yapan travmalardan kurtulmak, kişi için daha kolay olacaktır. Mutlu olacağına inandığı biri ile yeni bir hayat kurmak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak, geçmişte yaşadığı şokun etkilerini daha kolay silecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.