Kışın Cilt Koruma Sırları

Kışın Cilt Koruma Sırları

Kışın özellikle rüzgârlı-soğuk havalarda ciltte kurumaya ile oluşan tahriş-pullanma gibi tablolardan korunmak önem kazanır. Soğuk günlerde cildi tepeden-tırnağa nemlendirmek önemlidir. Bu noktada ürün seçim ve kullanımının bilinçli yapılması gerekir.

Doç. Dr. Asude Kara Polat

Dermatoloji Uzmanı

Cilt bakım rutininde temizleme, nemlendirme ve güneşten korunma temel basamaklardır. İlk basamak olan temizlemede önemli olan banyo yaparken sıcak su kullanılmamasıdır. Çok sıcak su cildin doğal yağ tabakasını bozar ve cildi daha kuru hale getirir. Bunun yerine ılık su tercih edilmelidir. Banyoda sabun yerine duş jelleri veya sabun içermeyen temizleyiciler kullanılmalıdır. Kuru cilt yapısına sahip kişiler bebek ürünleri de tercih edebilir. Yine bu kişiler kese yapmaktan ve uzun süre banyoda kalmaktan kaçınmalıdır. Kuru ciltlerde tonikler cildi tahriş edebilir ve kızarıklığa yol açabilir.

Cildin nemlendirilmesi çok önemlidir.

Cilt tipine uygun olacak şekilde nemlendiricilerin kullanılması gerekir. Her banyo sonrası tüm vücut krem, losyonlar ile nemlendirilmelidir. Yine yağ bazlı yoğun nemlendiriciler kışın daha çok tercih edilebilir. Kışın dudaklarda da kuruluk, çatlama, kabuklanma gözlenebilir. O yüzden dudakların da nemlendirilmesi önemlidir. Buna göre piyasada çok sayıda yoğun nemlendirici özelliği olan lip stickler bulunmaktadır ve bunların gün içinde tekrarı önemlidir.

Ortam havasız ve kuru ise ortam nemini sağlamak için nemlendirici cihazlar kullanılabilir. Bu sayede cildin daha fazla kuruması engellenir. Özellikle kuru-hassas cilde sahip kişiler kış aylarında temizleyici olarak süt, losyon tercih edebilir. Yağlı nemlendirici yüz kremleri cilt bakımının vazgeçilmezi olabilir. Karma, yağlı cilde sahip kişiler de yoğun nemlendirici ajanlara sahip ürünler kullanabilir. Cilt tipinin ne olduğuna bakılmaksızın günde minimum iki kez cildi nemlendirmek gerekir.

Rüzgâr ve soğuk hava ellerinizi kurutabilir

Eller kışın rüzgâr ve soğuktan fazlası ile etkilenir. Dışarı çıkarken eldiven giyilmesi koruyucu olur. Sabah mutlaka nemlendirici krem kullanılması, her el yıkama sonrası yeniden ellerin nemlendirilmesi önemlidir. Ev temizlik ürünleri ile temas etmemek için pudrasız eldiven kullanılması gerekir.

En doğru bakım malzemesi kişinin cilt tipine uygun olan, cilt sağlığını korumak-sağlamak için gereken malzemedir. Bu noktada önemli olan ise herkes için ortak olan cilde uygun temizleyici, nemlendirici, güneş koruyucu krem, losyon, sticklerdir. Elbette bu noktada düzenli-sürekli kullanım söz konusu olmalıdır.

Hindistan cevizi yağı ile kuruyan saçları güçlendirmek

Saç-tırnak için de kışın nemlendirme önemlidir. Saç bakım yağları, nem maskeleri, tırnaklar için koruyucu balmlar kullanılabilir. Kuruyan saç-cilt için çeşitli doğal yağlar önerilir. Kuruyan-yıpranmış saçlar için Hindistan cevizi, jojoba, argan gibi organik yağlar kullanılabilir. Saçı beslemekte ve onarmaktadır. Yapılan çalışmada tatlı badem, çuha çiçeği ve jojoba yağlarının cilt bakımı uygulamalarındaki etkinliği-faydaları incelenmiş, cilt bakımı preparatlarında cildin en üst tabakası olan stratum korneumun bütünlüğü, iyileşmesi ve lipit oranını güçlendirmek için etkili bileşenler olarak gösterilmiştir.

Güneş kremi sadece yazın değil kışın da kullanılmalı

Cilt sağlığını korumak için güneş koruyucu, losyonların veya sticklerin kışın da kullanılması gerekmektedir. Ultraviyole ışınlarının etkisi hava güneşli olmasa dahi devam etmektedir. Özellikle karlı havalarda yansıma olacağı için cilt üzerinde ultraviyole ışınlarının etkisi artmaktadır. Bu nedenle güneşten koruma faktörü yani SPF (sun protection factor) en az 30 olacak şekilde güneş koruyucu kremlerin uygulanması gerekmektedir. Gün içinde bu kremlerin 2 veya 3 saatte bir yenilenmesi önemlidir.

Cilt bakımı için yapılacak dermo kozmetik işlemler mevsimsel olarak farklılık gösterebilir. Kış aylarında birçok kozmetik işlem yapılabilir. Yaz döneminde lekelenme nedeniyle uygulanamayan kimyasal peeling, dermabrazyon, fraksiyonel karbondioksit lazer tedavileri gibi uygulamalar kış dönemi yapılabilir. Kış ayları lekelerin, derin akne izlerinin tedavisi için en uygun dönemlerdendir.

Sadece kış mevsiminde değil cilt sağlığı için bol su içmek, yeterli sebze, meyve ve baklagil tüketerek sağlıklı beslenmek, sigara kullanmamak önemlidir. Sigara cilt yaşlanmasını tetikleyen faktörlerden birisidir. Yine kışın yeterli güneş ışığı alamama dolayısı ile ciltte sentezlenen D vitamini yeterli olamayabileceği için D vitamini takviyesi doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Yine yeterli balık tüketmeyen kişiler için Omega 3 takviyeleri kullanmak cilt sağlığı için önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.