Kolajen Aşısı ile Gençleşme

Kolajen Aşısı ile Gençleşme

Kolajen aşısı ile cilt nasıl gençleşir? Vücutta doğal olarak bulunan kolajen proteini cildin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturur. Azaldıkça ciltte matlaşma, nem kaybetme, kırışma-yaşlanmaya başlar. Bu etkilere karşı kolajen tedavileri ön plana çıkıyor. 

Doç. Dr. Pelin Özgen

Dermatoloji Uzmanı

Kolajen aşısı cilt yenilenmesi-elastikiyetini korumasını sağlar. Uygulamalarla cildin ihtiyaç duyduğu ışıltı, nem, yumuşaklık ve gençlik geri kazandırılır. Çünkü sigara, yoğun stres, güneş ışınlarına maruz kalma kolajeni azaltan etkenler arasında bulunur.

Kolajen ciltte doğal olarak bulunur ve ciltteki üretimini fibroblastlar yapar.Bu protein, bağ dokusunun hücre dışı matrisinin oluşumunda temel öneme sahiptir. Orta yaşlardan itibaren kolajen üretimi azalmaya başlar, her yıl yaklaşık yüzde bir kaybedilir. Kadınlarda menopozun ilk beş yılında kayıp yüzde 30’a kadar çıkabilir. Ciltte üretimi; kolajenden zengin besinler, kremlerle lazer ve aşıları ile desteklenebilir.

Cilt doğal şekilde gençleşir

Sıcak kolajen uygulaması bir çeşit aşısı gibidir. Uygulama alanı, ciltteki izler, yaşa bağlı olarak gelişen kırışıklıklar, akne izleridir. Dolgu gibi hacim vermezken, doğal görünümü tercih eden hastalarda özellikle kırışıklıklarda açılmalar, izlerde azalmalar görülür. Kolajen aşısıyla yapılan şey aslında cildin epidermis tabakasının altında bulunan dermiş tabakasında üretimini uyarır. Özel içerikleri ile pek çok farklı cilt sorununa hızlı çözümler sunar. Ayrıca destekleyici etkisi ile cilt gençleştirme veya güzelleştirme amaçlı uygulamalarda olumlu etkilere sahiptir. Sıcak kolajen uygulaması dört hafta arayla iki kez uygulanır.

Cilt elastikiyet ve parlaklık kazanır

Ciltte azalan kolajen aşısıyla tekrar tetiklenir ve bu süreç hızlandırılır. Kişi kendi doku ve kolajeni ile gençleşir. Cilt kaybettiği elastikiyet ve parlaklığı geri kazanır. Kolajen aşısı, cilt kırışıklıklarının tedavi ve önlenmesinde önemli rol oynar. Yüz, boyun, dekolte, diz kapağı, ellere rahatlıkla uygulanabilen kolajen etken maddesi cilt altına 1-3 cm aralıklarla enjekte edilir. Kolajen aşısı uygulaması tek başına uygulanabileceği gibi, altın iğne radyofrekans, lazer işlemleri gibi işlemlerden sonra da rahatlıkla yapılabilir. Lazer tedavileri de ciltteki kolajen üretimini uyarıp, üretimini artırır. Bu tedavilerin avantajlarından biri de günlük hayatını etkilememesi ve aktivitelerden uzaklaştırmamasıdır.

Kolajen aşısının etkisi genellikle 1,5 yıl sürüyor 

Özellikle yüzünde dolgu yorgunluğu, bundan dolayı sarkma hisseden, dolgu istemeyen ve doğal görünüm isteyen hastalarda tercih edilir. Uygulamadan önce kremle lokal anestezi uygulanır. Ön kola alerji testi yapılır, herhangi bir reaksiyon olmadığı takdirde rahat şekilde uygulama yapılır. Kolajen aşısının etkisi ortalama 4 hafta gibi sürede kendini gösterir. Bu etki ortalama 1- 1,5 yıl sürer.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.