Korona Sürecinde Diş Ağrısında Ne Yapılmalı?

Korona Sürecinde Diş Ağrısında Ne Yapılmalı?

Tüm dünyanın yeni koronavirüs salgını ile uğraştığı bu dönemde, diş tedavilerine devam edilmeli mi? Diş ağrısında evde yapabilecek bir şeyler var mı? Hangi durumlarda diş hekimine danışmalı?

Dr. Burçin Arıcan

Endodonti Uzmanı

Dünyanın başı COVİD-19 virüsü ile dertte. Bu süreçte en önemli yapılacak şey; hijyene dikkat etmek ve evde kalmak. Hastanelerle kontağın en aza indirilmesi; kendimiz, çevremiz ve sağlık çalışanları için büyük bir önem taşıyor. Bu zor günlerde diş tedavilerine devam edilmeli mi? Hangi durumlarda diş hekimine danışmalı? Evde yapabilecek şeyler var mı?

Diş tedavilerine devam edilmeli mi?

Diş hekimleri yaptıkları tedaviler gereği hastaları ile oldukça yakın temas içerisindedir. Tedavi sırasında ortama oldukça fazla sayıda “aerosol” dağılır. Bu durumda hasta, hekim ve hekim asistanlarından herhangi biri koronavirüs hastalığına sahip ise; virüsün birbirlerine ve hatta sonraki hastalara da bulaşmasına sebebiyet verebilir. Acil durumlar haricinde hasta ateş, kuru öksürük ve halsizlik gibi belirtilerin varlığında, son 14 gün içerisinde yurtdışı seyahati ya da bağlantısı varsa diş hekimlerine başvurmamalıdır.

Hangi durumlarda diş hekimine gidilmelidir?

* Ağrı (dişin sinir dokusu kaynaklı şiddetli diş ağrısı, şişmeye neden olan apse veya bakteriyel enfeksiyon, ağız bölgesindeki ağrılı ülserler, ortodontik tel kırılmasına bağlı oluşan ağrı ve yaralanmalar, perikoronitis veya yirmi yaş dişi kaynaklı ağrı, çekim soketi iltihabı, protez vurukları)

* Travma (diş kırıkları, dişin yerinden tamamen çıkması, çene ve yüz bölgesinde meydana gelen kırıklar)

* Hayatı tehdit eden durumlar (kanama, hastanın havayolu açıklığını tehdit eden ağız içi veya dışı enfeksiyonlar)

* Medikal sorunu olan hastalar (radyoterapi hastaları, kemoterapi hastaları, organ nakil hastaları)

* Dikiş alınması

* Geçici restorasyonların kırıkları, kayıplarının tedavisi.

Evde neler yapabilir?

Ağız sağlığına dikkat edilmeli, günde iki defa diş fırçalanmalı, diş ipi ve ağız gargaraları kullanılmalıdır. Yarım kalmış diş tedavileri olan hastaların ise; yapışkan gıdalardan uzak durmaları ve dişlerin ya da geçici dolguların kırılmasına sebebiyet verebilecek sert gıdalardan kaçınmaları gerekmektedir. Acil durumlarda hekiminizle iletişime geçin. Şiddetli ağrı durumlarında halk arasında bilinen yollarla çözmeye çalışmayın. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda verdiği reçeteye harfiyen uyun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.