Multivitamin Kullanımı Koronavirüsten Korur mu? 

Multivitamin Kullanımı Koronavirüsten Korur mu? 

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüsü salgınında vatandaşların önlem olarak başvurduğu yollardan biri de multivitamin desteği. Sağlıklı bir bireyde multivitaminin kullanımı kişiye zarar vermez ancak böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar, yaşlı bireyler, gebeler, kanser hastaları, özel beslenmeye tabi hastalar (Çölyak vb) ile immün sistemi baskılanmış hastaların hekim kontrolünde multivitamin kullanması gerekir.

Dr. Gaye Hafez

Farmakoloji Uzmanı

​Dünyayı etkileyen ve Türkiye’de de vakaları görülmeye başlanan koronavirüs salgınına önlem olarak vatandaşlar multivitamin ürünleri kullanımına gidiyor. Türkiye’de yapılan güncel bir ankete göre halkın yüzde 97’sinin bu virüsü duyduğu, yüzde 85’inin uygulanması gereken koruyucu yöntemleri bildiği ancak yüzde 55’inin bu yöntemleri uyguladığı sonucu ortaya çıktı. Açıklanan yöntemlerin dışında bağışıklık sistemini güçlendireceği inancıyla multivitamin destek ürünlerine de büyük bir talep olduğu belirlendi.

“Vitaminlerden Mucize Beklenmemeli”​

Günlük hayatta bağışıklık sistemini güçlü tutmak için ne yapılıyor ise devam edilmelidir. Sebze ve meyve ağırlıklı olmak üzere düzgün beslenme, düzenli uyku, ağır olmamak kaydıyla egzersiz yapılabilir. Sağlıklı bir bireyin bu söylenen arasında eksikleri varsa veya kişi ek bir destek istiyorsa multivitamin kullanabilir. Buradaki amaç, virüsü yok etmek veya hastalığı tedavi etmek değil, bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

“Doğru Doz” Uyarısı

Sağlıklı bir bireyde multivitamin kullanımı kişiye zarar vermez. Böbrek ve karaciğer hastalısı, yaşlı birey, gebe, kanser hastaları, özel beslenmeye tabi hastalar (Çölyak vb) ile immün sistemi baskılanmış hastaların hekim kontrolünde multivitamin kullanması gerekir. Bu tip ürünlerin içinde vitaminlerin yanı sıra, bazı mineraller, bitki ekstreleri ve bazı tatlandırıcılar mevcut. Özel risk grupları genellikle çoklu sayıda ilaç kullanan bireylerden oluşur. Çoklu ilaç kullanımında ilaç-ilaç, ilaç-bitki etkileşimleri de olabileceğinden, bu hasta gruplarında hekim önerisi dışında multivitamin önerilmez. Ancak sağlıklı bireylerde de günlük doz miktarını geçmek elbette yanlış. O durumda, sağlıklı bireyler de zarar görür. Her ürün içeriği farklı olduğu için tıpkı ilaçlardaki gibi günlük doğru dozda kullanılması gerekir. Laboratuvar testlerinde herhangi bir vitamin eksikliği tespitinde, ilgili vitamini içeren ürünler kullan​ılabilir. Risk grupları dışında​ ​​beta-glukan, koenzimQ10 içeren ürünler, kara mürver çiçeği ekstresi ve C vitamini içeren ürünler de kullanılabilir​.  ​

Aşırı Dezenfektan Kullanımına Dikkat

Her iki dakikada bir alkol bazlı dezenfektan ile el yıkamak, cildi tahriş eder. Sağlık Bakanlığı, her iki saatte bir, su ve sabun ile 20 saniye boyunca el yıkamanın gerektiğini üzerine basarak vurguluyor. Dışarıyla temas edildiğinde, para vb. elden ele dolaşan materyallere dokunulduğunda, toplu taşıma kullanmak zorunda kalındığında mümkün olan en kısa zaman içinde eller yıkanmalı. Çok sık el yıkamak, alkol bazlı dezenfektan veya kolonya kullanmak, elbette bir süre sonra cildi tahriş edebilir. Başta cilt kuruluğu olmak üzere, dermatit veya ciltte minör enfeksiyonlara yol açabilir. Alerji oluşturabilir. Ancak bu ikinci aşamada düşüneceğimiz ​bir ​şey. Cilt kuruluğunu ve beraberinde getirdiği bu riskleri önlemek için, dermokozmetik ürün gruplarında yer alan el kremleri, cilt nemlendiriciler kullanılabili​r​. Şu an sosyal ortam izolasyon, hijyen koronavirüsten korunmak için tek çare.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.