Koronavirüs’ten Korunmak İçin Gözlerinize Dikkat

08.04.2020
1.939
Koronavirüs’ten Korunmak İçin Gözlerinize Dikkat

Tüm dünyada hızla yayılan ve derin bir endişe uyandıran Coronavirus (Koronavirüs)’e karşı önlemler ve korunma yöntemleri üzerinde bilgilendirmeler yapılırken virüsün hızla vücuda girmesinde önemli yol oluşturan gözlere dikkat…

Opr. Dr. Özgür Gözpınar

Göz Sağlığı Uzmanı

Viral enfeksiyonlar vücuda mukozalardan girer, yüzde en önemli mukoza alanı gözlerdir. Bu süreçte gözlerin korunmasına dikkat edilmelidir.

Gözler mukoza alanlarıdır…

Viral enfeksiyonlar vücuda mukozalardan girer. Coronavirus hastalığının gündemde olduğu bugünlerde enfeksiyondan korunmada göz sağlığı da oldukça önemli olduğunun farkında olmalıdır. Viral enfeksiyonlar vücuda mukozalardan girer. Yüzde en önemli mukoza alanları gözler, burun ve ağızdır. Bu nedenle bu alanların korunması önemlidir. Enfeksiyon kaynakları kesin olmamakla birlikte ya havada asılı olan damlacıklar yoluyla göze bulaşabilir ya da el teması sonucu bulaşma olabilir. Burada en önemli organ ellerdir. Çünkü eller her an bir yerlere; asansör butonuna, merdivenlere, masanın üstüne, kapı kollarına sürebilir veya tokalaşabiliriz. Bu tip temaslardan sonra anında ele bulaşan viral parçacıklar daha sonra ağız-yüze götürmek, gözleri ovuşturmak gibi yollarla vücuda bulaşır. O nedenle mutlaka en önemli korunma yöntemi, elleri sık sık sabunlu su ile yıkamak veya alkol bazlı dezenfektanlarla temizlemektir. Elbette su ile sabun çoğu yerde ulaşılabilecek en pratik ve en güvenli yöntemdir. Yapılması gereken elleri yıkamak ve yüze dokunmamaktır. Yıkamada da nitelik önemlidir. Önce elleri ıslatmalı, sabunu almalı ve musluğu kapattıktan sonra en az 20 saniye elleri özellikle parmak araları ve bilekleri ovalamalıyız. Tekrar elleri su ile duruladıktan sonra ya havada kurutmalı veya temiz bir havlu ile silinmelidir. Eğer hapşıran, öksüren biri ile temasta iseniz en az 2 metre uzağında durmayı tercih edin, kendi hapşırma anında kol ve dirsekle ağzı örtün, etrafla temas ettikten sonra elleri mutlaka en az 20 saniye sabunlu su ile yıkayın. Bugünlerde bunun önemi daha da artmıştır.

Kişisel eşyaları paylaşmayın…

Tüm viral hastalıklarda bilinçli olmak gerekir. Bazı davranış şekilleri aslında bir yaşam tarzı ve devam eden alışkanlıklar olmalı. Coronavirus (Koronavirüs) belki bu farkındalığı artırma anlamında da etkili olacaktır. Bu açıdan kişisel eşya olan göz damlası, havlu, makyaj malzemeleri, yastık kılıfları vb. kesinlikle başkalarıyla paylaşılmamalıdır. 

Lens yerine gözlük kullanmak daha doğru bir tercih

Ayrıca bu dönemlerde lens kullanımından kaçınmak gözün el ile temasını azaltabilir. O yüzden bütün salgın durumlarında gözlük tercihi daha doğru olabilir. Yüzünüzle çok oynuyorsanız kontakt lenslerden gözlüklere geçin. Gözlükler havada asılı halde duran damlacık halindeki enfeksiyonların göze ulaşmasında kısmi koruyucu olabilir. Gözlük kullanıldığında hala üstten, alttan ve yanlardan enfeksiyon gözlere ulaşabilir. Bu nedenle numaralı ve güneş gözlükleri kısmi koruma sağlar, her tarafı kapalı olanlar daha çok koruyucudur. Kuru ortamlarda ve lens kullanımında nemlendirici gözyaşı damlaları kullanılabilir. Damlatırken yine ellerin göze temas etmemesine dikkat edilmemelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.