Küçük Darbeler Büyük Sorunlar Doğurabilir!

Küçük Darbeler Büyük Sorunlar Doğurabilir!

kucuk-darbeler-buyuk-sorunlari-dogurabilirAniden konuşma bozukluğu, uykuya meyil ya da ellerinizde uyuşma gibi sorunlar yaşamaya başlarsanız iyi düşünün… Birkaç ay önce başınıza gelen ufak bir darbenin sonuçlarını bugün görüyor olabilirsiniz.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Yaşlılık, kullanılan bir takım ilaçlar ya da geçirilen hastalıklar, zaman zaman beyin dokusunu az miktarda da olsa küçültebilir. Yaşanan bu küçülmeyle beyinle beyin zarı arasındaki damarlar gerilir. Sonrasında kafaya gelen çok ufak bir darbe bile damarların yırtılmasına ve kanamanın başlamasına neden olabilir. Bu tip kanamaların seyri çok ağır olduğu için yaşanan travmanın hemen ardından çekilen MR’da bu durum tespit edilemeyebilir. Ancak travmadan yaklaşık 2 ay sonra kanın birikmesiyle birlikte ciddi sağlık sorunları yaşanmaya başlanır.

Ufak çarpmaları bile dikkate alın!

Kafaya gelen en ufak özellikler yaşlılar, ilaç ve alkol kullanımı yüksek olan kişilerde hiç beklenmedik durumlara neden olabilir. Beyin ve zarı arasında gerilen damarlar alınan darbeyle yırtılır ve kanama başlar. Çarpma ufak olduğu için kişi çoğu zaman bu durumu dikkate bile almaz. Ancak dikkate alıp doktora gitse bile bu kanama ilk muayene ve MR’larda bu durum hiçbir belirti vermez. Yavaş yavaş ilerleyen bu kanamanın ilk belirtileri birkaç ay sonra ortaya çıkar ve çoğu zaman hastalar bu duruma anlam veremez.

Belirtileri önemseyin!

Kanama ilerleyip beyine baskı yapmaya başladıkça, baş ağrısı, konuşma bozukluğu, elde ve ayaklarda güçsüzlük, bilinç kaybı ve uykuya meyil gibi belirtiler görülmeye başlar. Şayet bu şikayetleri yaşayan yaşlı biriyse zaman zaman durumun normal olduğu bile düşünülebilir. İlk olarak nörolojik muayene ardından ise yapılan radyolojik görüntüleme sonrasında kronik subdural hematom tanısı konulur. Bu sorunu yaşayan hasta hiç kuşkusuz aylar öncesinde yaşadığı kafa travmasını hatırlamaz. Ancak kanamaya neden olan faktörün ufak bir çarpma bile olabileceği söylendiğinde yaşadıkları durumu anımsıyor

Tedavide geç kalmayın!

Beyinde tek taraflı olarak oluşan bu kanamada çok hızlı bir şekilde doktora görünmek gerekir. 1cm’den büyük kanamalar ya da şikayetlerin yoğun bir şekilde yaşanması gibi durumlarda hasta acil bir şekilde ameliyata yönlendirilir. Cerrahi müdahalede geç kalınması durumunda kafa içi basıncının artması hastanın komaya girmesine ve hatta hayatını kaybetmesine bile neden olabilir.

Bardağın taşmasını beklemeyin!

Kronik subdural hematom ani bir şekilde ortaya çıkıyor diye düşünülse de esasında bu durum yaklaşık 3 aylık bir sürecin sonucu. Damar içinde yaşanan kanamayı beyin bir süre tolere eder. Ama bir süre sonra düşen son damlayla bardak taşar.  Önemli olan belirtiler henüz yeni başlamışken bardak taşmadan müdahale edebilmek.  Aksi takdirde felç ya da ölüme neden olabilen sonuçlar yaşanabilir. Bu nedenle yaşanılan en ufak bir kafa travmasından sonra bile alarmda olmak ve belirtilere dikkat etmek gerekir.

Cerrahide 2 farklı yöntem uygulanıyor

Bu hastalarının ameliyatlarında iki farklı cerrahi yöntemi uygulanır. Bir tanesinde kafatasına açılan iki delikle biriken kan boşaltılır. Genellikle tercih edilen bu yöntemin haricinde bazı durumlarda açık cerrahi de uygulanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.