Kulak Ameliyatında Devrim

Kulak Ameliyatında Devrim

Kulak zarı, iltihabı ameliyatlarında günümüzde teknolojik ve cerrahi uygulamalardaki gelişmeler çok büyük değişimlere neden oluyor.

Prof. Dr. Seyhan Alkan

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı

Klasik kulak ameliyatlarında genellikle kulak arkasında daha az olasılıkla kulak önünde ortalama 4-6 cm’lik kesilerle dokular açılır ve mikroskop eşliğinde cerrahi işlemler gerçekleştirilirdi.

İşlem sırasında kesinin büyüklüğüne göre kanama riski oluşabileceğinden ameliyat süresi 3-4 saatti. Kulak zarı tamiri için kulak arkasından doku parçaları alınır ve alınan bu alanda geniş yara boşlukları meydana gelir. Ameliyatta mikroskop kullanılır, ameliyat sona erince kulak kanalının tıkanmaması için tampon koyulur, doku örneği alınan yerlerde kan birikmesi, apse iltihap gelişmemesi için baskılı sert sargılar yapılırdı. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte kulak cerrahilerinde de ciddi gelişmeler yaşandı. Artık kulak ameliyatlarında endoskop (mikro kamera) kullanılmaya başlandı. Bu sayede hiçbir kesi yapmadan kulak kanalından kamera yardımıyla ve özel cerrahi aletler kullanılarak kulak zarı tamiri rahatlıkla gerçekleşebilir. Bu yöntem ile kanama mikro kanama düzeyinde kalırken, kesi yapılmadığı için dikiş ve yara olmadığı için de sert tampon ve sargılara gerek kalmaz. Tecrübeli ellerde 45 dakika gibi kısa bir zamanda zar tamiri yapılabilir. Dikiş, sargı tampon olmadığı için hastanın ağrısı neredeyse hiç olmuyor ve yaklaşık 2 gün gibi çok kısa zamanda normal hayatına dönebilir. Kısa zamanda, ağrısız, dikişsiz, hızla normal hayata dönüş avantajları olan bu yöntem ile kulak ameliyatları hastalar için artık korkulur olmaktan çıkmaktadır. Bu yöntem bu uygulamanın özel eğitimini almış tecrübeli kulak cerrahları tarafından yapılması başarı için en önemli faktördür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.