Kulak Çınlamasının Nedeni Ani İşitme Kaybı Olabilir!

Kulak Çınlamasının Nedeni Ani İşitme Kaybı Olabilir!

Bir sabah kalktınız ve kulağınızın birinde tıkanma olduğunu hissettiniz. Önce önemsemediniz. Ama sonra telefondan gelen sesi de duyamadığınızı fark ettiniz…Bu tablo, acil hekime başvurulmasını gerektiren ani işitme kaybının en önemli belirtisini oluşturur. 

Doç. Dr. Ali Titiz

Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Viral enfeksiyonlardan, sigara kullanımına kadar birçok faktör ani işitme kaybının gelişmesinde rol oynayabilir. Ne olursa olsun işitme kaybı ortaya çıktıktan sonra üç gün içinde hekime başvurmanın işitme kaybının kalıcı hale gelmemesi için çok önemlidir.

Daha önce herhangi bir problem olmadan, 72 saat içinde gelişen, işitme testinde birbirini takip eden üç frekansta en az 30 dB ‘den fazla kayıp görülen ve işitme siniriyle iç kulak dokusu üzerinde hasar oluşması, ani işitme kaybı olarak tanımlanır. Genellikle tek kulak etkilenirken, nadiren iki taraflı da yaşanabilir. Hem erkek hem de kadınların ortak sorunu olan ani işitme kaybı 30–60 yaş arası erişkinlerde daha sık ortaya çıkıyor. Hastalığın oluşum nedenleri kesin olarak bilinmiyor. Bununla birlikte, viral enfeksiyonlar, damarsal hastalıklar, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, basınç değişikliği ve travma gibi birçok değişik faktörün sorunun ortaya çıkmasında etkilidir. Bu nedenle hastaların çok az bir kısmında belirgin bir etken saptanır. Geri kalanlar nedeni belli olmayan (idiyopatik) ani işitme kaybı olarak kabul edilir.

Kulak çınlaması işitme kaybını gizliyor

Kulak çınlamasının ani işitme kaybı için çok önemli bir belirtidir. Hastaların yüzde 70’inde kulak çınlaması görülür. Ancak ne yazık ki hastalar duyma kalitesindeki azalmanın nedeninin çınlama olduğunu düşünür. Geçmesini beklerken de hekime gitmekte geç kalır. Bu çınlama genellikle bir ay içerisinde ortadan kalkabileceği gibi işitme kaybı ile beraber de devam edebilir. İşitme kaybı bazı hastalarda kısmi olabileceği gibi bazılarında tama yakın veya tam görülebilir. Kulakta dolgunluk hissi ve uğultu da hastaların şikayetleri arasında yer alır.

En önemli tanı aracı işitme testi

Ani işitme kayıpları açısından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta zamanında hekime başvurmak olur. Ayrıntılı hekim muayenesinde kulak zarı ve orta kulaktaki olası sorunlar değerlendirilir. Eğer bu muayenede bir problem görülmezse, işitme kaybının iç kulaktan kaynaklandığı düşünülerek öncelikle işitme testi ile işitme kaybının tipi, derecesi ve frekansı belirlenir. Özellikle iç kulakla ilgili işitme kaybının nedenini belirlemek için bilgisayarlı tomografi (CT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) tetkikleri gerekebilir. Ayrıca detaylı kan testleri de sorunun kaynağının tespit edilmesinde yardımcı olur.

İlk 3 gün çok önemli

Bu hastalıkta erken farkındalık ile tanı ve tedavinin ilk üç gün içerisinde başlanmasının iyileşme açısından büyük önem taşır. İlk on gün ve özellikle de ilk üç gün içerisinde başlanan tedavi ile tam veya tama yakın cevap alınarak işitme sorunu ortadan kalkabilir. Bununla birlikte tedaviye başlama süresi ne kadar gecikirse iyileşme beklentisi o denli azalır. İşitme kaybı kalıcı hale gelebilir.

Ani işitme kayıplarının tedavisinde farklı protokollerde ilaç tedavisi önemli bir yer tutar. Bununla birlikte tedavide tedavisinden de yararlandıklarını söyler. Günümüzde, ilaç tedavilerine cevap alınamamış ya da yaşı ve eşlik eden hastalıkları nedeniyle ilaç kullanılamayan hastalara hiperbarik oksijen tedavisiyle yardım eder.

Ani işitme kayıpları risk faktörleri minimize edilse bile her an karşılaşılabilen bir durum. Ancak, erken tanı ve tedavi ile yüksek oranlarda iyileşme oranlarının sağlayabilir. Tedaviye rağmen kısmi veya tam olarak işitme kaybının devam ettiği hastaların oranı çok düşüktür. Ancak bu hastalarda da işitme cihazları yaşam kalitesinin bozulması önleyebilir.

Bu risk faktörleri hastalığı zemin hazırlıyor…

  • Uzun süre yüksek seslere maruz kalınması sonucu işitme sinirlerinin yıpranması
  • Genetik yatkınlığın olması
  • Fabrika, inşaat alanı gibi gürültülü ortamlarda çalışmak
  • Antibiyotikler, bazı kemoterapi ilaçları ve aşırı dozda ağrı kesici kullanılması
  • Yüksek ateş görülen menenjit gibi hastalıkların varlığı
  • İşitme sinirinde tümör oluşması
  • Alkol ve sigara kullanılması
  • Alerjik hastalıkların varlığı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.