Kusursuz Bir Gülümseme İçin

15.10.2012
57
Kusursuz Bir Gülümseme İçin

Diş Hekimi Özkan Çankaya,Diş Hekimi, Özkan Çankaya,ağız sağlığı,sağlıklı,bakımlı dişler ,estetik ,implant,Diş eksikliği,takma diş,titanyum,iltihap, alerjik reaksiyon,bölgesel anestezi,diş çekimi ,diş rengi,sararmış diş rengi,Diş beyazlatma,Bleaching,beslenme, sigara ,Power Bleaching, Home Bleaching ,Beyazlatıcı jel,ışık,jel,Diş eti estetiği,diş eti büyümesi,diş eti,Kusursuz Bir Gülümseme İçinYeni yıl; yeni başlangıçlar, dış görünümle ilgili yenilikler, kişisel değişimler için de bir milat olarak kabul edilir. Dış görünümünden memnun olmayanlar öncelikle diş hekimlerine başvuruyor.

Özkan Çankaya

Diş Hekimi

Çünkü; güzelliği öne çıkaran en önemli unsur sağlıklı ve bakımlı dişler ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran estetik bir gülüştür. Ağızdaki eksik bir diş kadar çürük ya da rengi sararmış dişler de hem sağlıksız hem de kötü bir görüntü yaratıyor.

Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişler ağız sağlığı ve estetiğini son derece olumsuz etkileyebildiği gibi özgüven sorunu da yaratabiliyor. Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenler için “implant” tedavisiyle tanışmanın tam zamanı. Diş eksikliğinin en doğal ve en iyi tedavi yöntemi olan implant sayesinde eksik olan dişe aynı gün kavuşmak mümkün. Özellikle yaşlılık sebebi ile dişlerini kaybeden hastalar için mucize olarak nitelendirilen bu uygulama ile takma diş yerine kalıcı ve sağlıklı implantlar kullanılabiliyor.

Yerleştirme işlemi oldukça kısa süren implant’ta, doku dostu bir malzeme olan, kemik ile hücresel düzeyde özel bir bağ oluşturan titanyum kullanılıyor. Bu da, vücudun normalde yabancı maddelere karşı geliştirdiği iltihap veya alerjik reaksiyonlar yaşanmadan, yeni dişin ağza kısa sürede yerleştirilmesini sağlıyor. Üstelik, hastane şartlarında yapılması gereken bir tedavi olmayan implant, steril muayenehane şartlarında uygulanabiliyor. İmplantın yerleştirilmesi tamamen bölgesel anestezi altında, diş çekimi işleminden bile daha kolay ve kısa bir randevu ile tamamlanabiliyor. Hastaların implant uygulaması sonrası şikayetleri, diş çekimi sonrası şikayetlerinden çok daha az oluyor. Günümüzde implant tedavisi, kendisine alternatif bazı tedavi yöntemlerinden daha düşük maliyetle uygulanabilir hale geldi.

Gerek profesyonel yaşamda gerekse özel hayatta estetik olarak en fazla kaygı yaratan bir diğer sorun ise diş rengi. Konuşurken, gülerken gözükmesinden rahatsız olduğumuz sararmış diş rengi, birbirinden pratik yöntemler ile sorun olmaktan çıkıyor. Diş beyazlatma “Bleaching”, gelişen teknoloji ile birlikte artık çok kolay uygulanıyor. Bu yöntem diğer uygulamalara göre daha zahmetsiz ve kısa sürede uygulanarak etkili sonuç veriyor.

Bleaching; beslenme, sigara kullanımı gibi nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için ideal bir yöntem. Power ve Home Bleaching olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebilen bu yöntem sayesinde diş renklerinde 6 – 8 ton arasında açılma sağlanıyor. Power Bleaching; klinik ortamda sadece 1 saatte gerçekleştirilebiliyor. Beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan yöntem ile diş rengi hızlı ve güvenilir bir şekilde açılabiliyor. İkinci yöntem olan “Home Bleaching” ise ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine çeşitli jeller konularak gerçekleştiriliyor. Bu yöntem klinikte gerçekleştirilen diş beyazlatma işleminden biraz daha uzun sürede gerçekleştiriliyor, istenilen beyazlama 7 – 10 gün sonrasında elde edilebiliyor. 

 “Diş eti estetiği” ile de yeni bir yüz ifadesine kavuşmak  mümkün. Gülerken diş etlerinin çok fazla görünmesi, kullanılan ilaçların yan etkileri veya hamilelik gibi faktörler ile ortaya çıkabilen diş eti büyümeleri ve diş etlerindeki şekil bozuklukları gibi, kişinin özgüvenini derinden etkileyen problemler diş eti estetiği ile kısa sürede çözüm buluyor. Uygulanan pratik ve başarılı yöntemler sayesinde dişler kişinin dilediği gibi ve estetik bir hal alıyor.

Dişlerdeki aralık problemleri, gülüşü olumsuz etkileyen diş eti fazlalıkları, eksik dişler ve benzeri sorunlar için estetik diş hekimliğinde son derece yaygın olarak kullanılan porselen lamina, inley gibi uygulamalar da tercih edilen tedaviler arasında yer alıyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.