Liposuction İçin Gerekenler

Liposuction İçin Gerekenler

Liposuction diz şekillendirme, erkeklerde görülen büyük göğüs, karın düzeltme ameliyatları sonrası yapılan rötuş, gıdı problemine kadar pek çok şikayet çözümüdür.

Doç. Dr. Fatih Peker

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Liposuction için kış ve bahar ayları en uygun zamanlardır. Uygulama sonrası kişinin bir süre korse giymesi gerekir. Korse kişiyi yazın kısıtlayabilir.

Sigara İçmek Lıposuctıon Yaptırmaya Engel midir?

Sigara içiyorsanız ameliyattan önce sigarayı bırakmanız, en azından azaltmış olmanız önemlidir. Unutmayın ki sigara her türlü ameliyatın sonucunu kötü yönde etkiler. Sigara küçük kan damarlarının tıkanmasına yol açtığı için yara iyileşmesini bozar. Ayrıca doktorunuzun önerilerine tam olarak uymanız sonucun iyi olması için önemlidir. Örneğin liposuction sonrası korseyi mutlaka doktorunuzun önerdiği kadar kullanmalısınız.

Lıposuctıon Ağrılı Bir Ameliyat mıdır?

Liposuction’da yapılan kesilerin (kanüllerin giriş delikleri) çok ufak olması sebebiyle uygulama sonrası kişiler fazla ağrı duymazlar.

Lıposuctıon İçin Uygun Bir Aday mıyım?

Öncelikle şunu bilmek gerekiyor ki; liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Diyet ve spor ile bir türlü giderilemeyen bölgesel yağların alınması ile vücuda şekil verme işlemidir. Kişinin liposuction uygun olması için şu özelliklere sahip olması gerekir;

Cildin elastikiyetini kaybetmemiş olması
Sigara kullanılmaması
Yağ birikimi olan bölgelerde selülit görünümünün olmaması
Herhangi bir ciddi hastalığın olmaması

Tabii ki liposuction yaptırmak isteyen kişilerin çoğu bu özelliklerin birçoğuna sahip olmayan adaylardır. Kişiler genelde ideal kilosunun üzerinde, sigara kullanan ve selülit problemi olan kişilerdir.

Nereden Ne Kadar Yağ Alınacağına Nasıl Karar Verilir?

Bunu belirlerken bir kaç faktör gözönüne alınır. Öncelikle kişi ayakta değerlendirilir ve yağ alınacak bölgeler silinmez kalemle işaretlenir. Bu işaretleme sırasında nereden ne kadar yağ alınacağı belirlenir. Bir ameliyatta en fazla 3 ila 4 litre yağ alınabilir.

Liposuction Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bu operasyon bir nevi heykeltraşlıktır. Cerrah yağ alma işlemini yaparken estetik kuralları ışığında vücudunuza da güzel bir görünüm kazandırmaya çalışır. Bu sebeple 2 litre 2 saatte alınır, 3 litre 3 saatte alınır gibi bir genelleme yapılamaz. Liposuction ve yapılan rötüşların ne kadar süreceği kişiden kişiye değişir. Ameliyatın süresinden çok elde edilecek sonucun güzel olmasının önemli olduğunu unutmayın.

Lıposuctıon Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Kişi 3-7 gün içinde hafif aktivitelere başlayabilir, ağır bir işi yoksa işine dönebilir. Cinsel ilişki ya da spor gibi efor gerektiren aktivitelere 3-4 haftadan önce başlanmaması önerilir.

Lıposuctıon Sonrasında Belirgin İzler Kalır mı?

Liposuction’da kullanılan kanüller ilk kullanıldıkları yıllara göre oldukça inceltilmiştir. Şu an birçok bölgede 3-4-5 milimetre çapındaki kanüllerle liposuction uygulanmaktadır. Kanüller en saklı kısımlardan yapılan yarım ile bir santimlik kesilerden cilt altına ilerletilmektedir. Örneğin kasık, göbek deliği, çene ucunun altı gibi… Bu bölgelere yapılan yarım ila bir santimlik kesiler liposuction sonrası bir-iki dikiş ile kapatılır. Dikişler alındıktan sonra nerede ise hiç iz kalmaz.

Liposuctiondan Sonra Ciltte Sarkma Olur mu?

Cildinizin elastikiyeti yeterli ise cilt altındaki yağ alındığında cilt hemen kendini toplayıp gerilecektir. Cildinizin elastikiyeti yetersiz ise zaten liposuction için uygun bir vaka değilsinizdir ve size liposuction yerine germe ameliyatları yapmak daha doğru olacaktır.

Lıposuctıon Yapılan Bölgede Tekrar Yağ Birikir mi?

Liposuction işleminde belirli bölgelerdeki yağ hücreleri alınarak azaltılır. Bu nedenle kilo alsanız dahi liposuction yapılan bölgedeki yağ hücreleri yaklaşık yüzde 70 oranında azalmış olduğu için o bölgelerde eskisi gibi yağ birikmez.

Lıposuctıon’ın Etkisini Ne Zaman Görmeye Etkisi Ne Kadar Sürer?

Liposuction yapılan bölgede ödem gelişeceğinden, ciltaltı yağ dokusunun oturması ve düzgün bir görünüm oluşması 2-3 ay alacağından bu süre sonunda sonuç belirginleşmeye başlar. Diyet ve spora devam edildiği sürece liposuction’ın etkisi kalıcıdır ve uzun yıllar sürer.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.