Masa Başı Omurga Düşmanı

Masa Başı Omurga Düşmanı

Masa başı ve evden çalışmanın sebep olabileceği psikolojik zorlukların yanı sıra fiziksel problemler de var. Evde de tıpkı iş yerinde olduğu gibi çalışma alanının oluşturulması boyun sağlığı açısından çok önemlidir.

Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

Masa başında ya da evde çalışırken düzenli olarak çeşitli egzersizler yapılması bel, boyun-omurga sağlığı için çok önemlidir. Olabildiğince hareket edilmelidir.

Pandemi dönemiyle birlikte giderek yaygınlaşan uzaktan veya hibrit adı verilen çalışma modellerinin pek çok iş yeri için kalıcı hale gelmesi, çalışanlara sağladığı kolaylıkların yanında bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Boyun ve omurga sağlığı açısından bilgisayar ekranının üst kenarı, göz hizası ya da biraz altında olacak şekilde düzenlenmeli, telefon kafa-boyun arasına sıkıştırılmamalı, kulaklık kullanılmalıdır.

Düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin tekrar eden boyun ağrısı geliştirme olasılığı daha azdır. Evde de tıpkı iş yerinde olduğu gibi çalışma alanının oluşturulması boyun sağlığı açısından çok önemlidir.

Boyun-omurga sağlıklarını koruyabilmek için 7 önemli madde:

*Masa başı çalışanlar sık sık gerinmeli ve masa başında basit egzersizler yapmalı. Omuzlar yukarı doğru, kulak hizasına kadar yükseltildikten sonra düşürülebildiği kadar düşürülerek 5 kez tekrar edilmeli. Ayrıca kürek kemikleri birleştirilerek beş saniye beklendikten sonra gevşeme egzersizi yapılmalı. Yan boyun kaslarını esnetmek için oturur pozisyonda sol elle koltuğun oturağına tutunarak gövde ve boyun zıt tarafa doğru eğilmeli ve bu hareket sağ elle diğer yöne doğru olacak şekilde tekrar edilmeli.

*Çalışma masası ve koltuğu, bilgisayar ekranının üst kısmı göz hizasına gelecek şekilde ayarlanmalı. Masa her koşulda sandalyenin aşağısında kalıyorsa bilgisayarın altına destek konularak göz hizasına getirilmeli.

*Olabildiğince hareket edilmeli özellikle de bilinçli boyun ve omurga egzersizleri yapılmalı. Düzenli fiziksel aktivite içinde olan bireylerin tekrar eden boyun ağrıları yaşama olasılığı daha düşüktür.

*Uzun görüşmeler yapılması gerektiğinde telefon, kafa ve omuz arasında sıkıştırılmamalı. Telefonda çok konuşuluyorsa ses düzeyi çok yüksek olmamasına dikkat edilerek kulaklık kullanılmalı.

*Dişleri sıkmamaya gayret edilmeli. Diş sıkmak boyun kaslarını gerebilir dolayısıyla çeşitli ağrılara yol açabilir.

*Zihinsel stres oranı düşürülmeli. Boyun bölgesindeki gerilmeler kas zorlanmalarına neden olabilir. Fiziksel sağlığa önem verildiği kadar psikolojik sağlığa da önem verilmeli.

*Yüzüstü yatılmamalı ve boyun kısmının doğal kıvrımını destekleyecek bir yastık seçilmeli. Yüzüstü yatmak boyun bölgesine fazladan yük bindirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.