Maske ile Cilt Sorunlarının Çözümü

Maske ile Cilt Sorunlarının Çözümü

Coronavirus salgını nedeniyle maskenin hayatımıza girmesiyle birlikte bazı deri hastalıklarının, cilt sorunlarının da görülme sıklığı arttı. Maskelere bağlı en sık karşılaşılan deri problemi özellikle maskenin temas ettiği yerlerde görülen sivilce (akne) artışı. Maskeye bağlı oluşan, bir ‘mekanik akne’ çeşidi olan bu akneye şimdilerde verilen isim ‘Maskne’. Yaz aylarıyla birlikte artan hava sıcaklığı ve nem de eklenince ‘Maskne’ kaçınılmaz oluyor.

Dr. Kübra Esen Salman

Deri Hastalıkları Uzmanı

Yüzde bulunan çok sayıdaki yağ, kıl üniteleri maskenin tekrarlayan sürtünme ve travmasına bağlı olarak tıkandığı için akne gelişmesine sebep olur. Artan hava sıcaklığı ve güneşin, maskeye bağlı artan terlemenin de etkisiyle ‘Rozase’ denen burun, yanaklar ve çenede artan kızarıklık, sivilce benzeri küçük kırmızı kabarıklıklar gelişebilir. Daha çok beyaz tenli kadınlarda görülür. Maske kullanımıyla birlikte şiddeti ve sıklığı artan bir diğer deri hastalığı ise ‘Seboreik Dermatit’ adı verilen daha çok burun kenarları ve sakal bölgesinde kızarıklık, pullanma, kepeklenmeye sebep olabilen egzama. Bu da daha çok yağlı derilerde görülen, özellikle stres ve yorgunlukla artan bir deri hastalığıdır. Uzun süre maske kullanan kişilerde sıcaklığın ve nemin etkisiyle bu egzamalar da alevlenir.

Maskelere bağlı yüzde ya da maskenin lastiğine bağlı kulak arkasında kızarıklık ve kaşıntı olması durumunda “kontakt dermatit” denen alerjik durumların da gelişebilir. Bu alerjik deri hastalığı maskenin metaline ya da içerdiği maddeye (formaldehit) bağlı, kumaş maskelerde ise maskeyi yıkarken kullanılan deterjan ya da boyalara bağlı olarak gelişebilir.

“Maskne” tedavisinde normal akne tedavisine göre daha dikkatli olunmalı

Akne tedavisinde verilen kremler genellikle cildi kurutur. Kuru cildi maske daha çok tahriş edecektir. Dolayısıyla ‘maskne’ tedavisinde verilen kremlerin normal akne tedavisine göre daha düşük dozlarda ve sadece sivilceli bölgelere noktasal olarak uygulanması, kuruluk halinde hafif bir nemlendiriciyle nemlendirilmesi, aknelerin leke bırakmadan geçmesi için güneş koruyucu bir krem ev ya da iş yerinde bile yüzünü ışık ve güneşten korumak gerekir. Lekeli ciltlerde akneler de leke bırakma eğiliminde ise Glikolik asit ya da retinol (A vitamini türevi) içeren ürünler doktorun kontrolünde, uzun süreli olmamak şartıyla geceleri kullanılabilir.

Rozase hastalarının tanıları konulduktan sonra hastalığın şiddetine göre krem ya da gerekirse hap tedavileriyle birlikte güneşten ve sıcaktan korunmaları, kortizonlu kremlerden uzak durmaları gerekir.

Ayrıca akne ve rozase hastaları uygun temizleyicilerle sabah akşam yüzlerini mutlaka gün boyu biriken yağ ve terden arındırmalı. Seboreik dermatit alevlenmelerinde ve alerjik egzama varlığında hastalığın şiddetine göre kısa süreli kortizonlu ya da kortizonsuz kremler kullanılır.

Yüze nemlendirici sürdükten bir saat sonra maske takılmalı, makyajdan uzak durulmalı

Cilt sorunlarını önlemek için eğer mümkünse, sosyal mesafeyi koruyarak, yalnız olunan zamanlarda, açık havada, kendiniz ve başka insanları riske atmadan 2 saatte bir 15 dakika süreyle yüzün havalandırılabilir. Her gün sabah ve gün sonunda parfümsüz, akneyi tetiklemeyen hafif bir temizleyiciyle yüzümüzü yıkayalım. Yıkadıktan sonra yine parfümsüz, yağlı olmayan su bazlı bir nemlendiriciyle yüzümüzü nemlendirelim. Nemlendiriciyi sürdükten mümkünse en erken bir saat sonra maskeyi takalım çünkü sürülen nemlendiricinin üzerine hemen maske takılırsa krem oklüzyon (kapanma) etkisiyle gözenekleri daha fazla tıkayıp, daha fazla nemlenmeye ve terlemeye sebep olabileceği için fayda yerine zararı olacaktır. Makyaj ürünlerinin minimize edilmesi gerekir. Makyajdan vazgeçemeyenler ise fondöten, pudra gibi makyaj ürünleri yerine ten rengi bir nemlendirici ya da güneş koruyucu kullanabilir.

Bez maske cildin hava almasını sağladığı için deri hastalıkları açısından daha sağlıklı

Maskelerin koruyuculuk oranı ve cilde verdiği hasarın göz önünde bulundurularak tercih yapılması gerekir. Ancak yüzde 100 pamuklu maskeler cildin hava almasına da bir miktar izin verdiği için her gün yıkayıp temiz tutulduğunda deri hastalıkları açısından daha sağlıklıdır. Sıcak havanın artışıyla birlikte terleme de artacağı için bez, kumaş ya da pamuklu maskelerin iyi temizlendiğinden emin olunmalıdır. Cerrahi maskeler terlemeye bağlı nemleneceği ve buna bağlı hem koruyuculuğu azalacağı hem de deri hastalıklarını arttıracağı için sık sık değiştirilmelidir.

Yıkanabilir maskelerde kullanılan deterjana dikkat edilmeli

Yıkanabilir maskelerin tek kullanımlık olmaması deri hastalıkları açısından risk oluşturabilir. Gün boyu kullanılan maskeye ter ve yağ tabakası eklenir. Ertesi gün yıkanmadan kullanılırsa yüzü yıkamış, temizlemiş olsa da kirli maskeden yağ ve ter maruziyetine bağlı akne tetiklenebilir. Maskeleri yıkarken kullanılan deterjanlara bağlı hassasiyeti olan kişilerde alerjik egzamalar gelişebilir. Böyle durumlarda yumuşatıcı kullanmamak ve deterjan yerine sabun tozlarıyla yıkamak kontakt dermatit adı verilen alerjik egzamalardan korur. Bütün bunlara dikkat edilmesine rağmen akne oluşumu devam ediyorsa stres ve diyete bağlı da aknelerin gelişebilir. Çikolata, tatlı gibi glisemik indeksi yüksek gıdalar ve süt ürünlerinin akne gelişimini tetiklemesi sebebiyle fazla tüketilmemesi gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.