Mastit Tedavisi İçin

Mastit Tedavisi İçin

Mastit kronik olan türü, meme kanseri ile karıştırılabilir. Meme iltihabı olarak da bilinir. Akut ve kronik olarak iki farklı şekilde görülür. Doğru tedavinin uygulanabilmesi için önce ayırt edici tanının yapılması gerekir.

Dr. Hamdi Koçer

Genel Cerrahi Uzmanı

Akut mastit süt veren lohusa kadınlarda görülmektedir, genişlemiş süt kanallarında biriken sütün, emen bebeğin ağzından gelen bakterilerle enfekte olması sonucu önce mastit, uygun tedavi yapılmadığında ise meme absesi oluşabilir.

Akut mastit; memede sertlik, kızarıklık ağrı gibi lokal bulgular ile üşüme, titreme, ateş, kırıklık, halsizlik gibi sistemik bulgular şeklinde kendini gösteriyor. Lokal bulguları, genel sistemik bulgular takip ediyor ve birkaç saat içinde sistemik bir hastalığa dönüşebiliyor.

Akut mastit tedavisinde memenin çocuk tarafından emilmesi veya pompa ile sağılması büyük önem taşıyor. Süt kanallarında süt birikmemesi için annelerin düzenli olarak bebeklerini emzirmesi gerekiyor. Sistemik bulguların ortaya çıkması ile birlikte bebeğe dokunmayacak antibiyotik tedaviye başlama önemlidir, absenin tedavisinin daha zor olması nedeniyle hastalık abse evresine dönüşmeden tedavi edilmelidir.

Kronik mastit ise genellikle doğum yapmış genç kadınlarda görülüyor; ancak doğumdan ve süt verme döneminden birkaç yıl sonra ortaya çıkıyor. Bağışıklık sisteminin bir hastalığı olarak değerlendirilen kronik mastitin, vücudun süt kanallarına karşı otoantikorlar yapıp kendi dokusuna zarar vermesi yolu ile meydana geldiği düşünülüyor.

Tanısı ve tedavisi zor olan bir hastalık olan kronik mastit; memede elen gelen kitle, meme cildinde küçük fistül ağzı, akıntı bazen de memede kızarıklık ve renk değişiklikleri ile seyrediyor.

Kronik mastit yıllarca sürüp giden bir hastalıktır. Tedavide mümkün olduğunca semptomatik ve muhafazakar kalınıyor. Dönem dönem bakteriyel enfeksiyonlar da olduğunda antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar kullanılıyor. Otoimmün bir hastalık olduğundan kortikosteroid ile iyi sonuçlar alınabiliyor ve uzun süre hastalık nüks etmeyebiliyor. Bazen küçük cerrahi işlemler ile de mastit bölgesinde iyileşme hali sağlanabiliyor.

Kronik mastit bu önlemlere ve tedavilere rağmen hastanın yeterli konfor ve temizliği sağlanamazsa memede daha büyük cerrahi girişimlere hatta tüm memenin alınıp protez konmasına neden olabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.