Meme Kanseri Takiple Yakalanır

15.10.2012
74
Meme Kanseri Takiple Yakalanır

Kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanserine karşı mücadelede erken tanı hayat kurtarıyor. Hastalık habercisi olabilecek kireçlenmelere dikkat etmek gerekir. Meme kanserinde yakın takip gerekir.

Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

Meme kanserine karşı toplumda farkındalık oluşturulması için yoğun kampanyalar hayata geçiriliyor. Çünkü meme kanseri yakın takiple yakalanır. Sık görülen ‘’Tel İle İşaretleme Yöntemi’’ ile tehlikeli kireçlenme tespit edilip meme kanseri ortaya çıkmadan önlenebilir.

ABD’de yapılan çalışmalar her sekiz kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını ortaya koyuyor. Gelişen teknoloji sayesinde meme kanseri ortaya çıkmadan önlenebiliyor.

Memede kireçlenme kanser habercisi

Memede ortaya çıkan, “mikrokalsifikasyon” adı verilen küçük kireçlenmeler kanser habercisi olabilir. Mamografi ile hastalığın öncüsü olabilecek kireçlenmeler tespit edilebilir. Meme içinde doğal olarak kabul ettiğimiz iyi huylu kireçlenmelere kaba kalsifikasyon adı veriliyor. Bunlar kansere dönüşme riski olmayan iyi huylu kireçlenmelerdir. Ancak daha farklı yapıda olan mikrokalsifikasyon adı verilen kireçlenmeler meme kanserinin habercisi olabilir. Bu kireçlenmeler mamografi ile görüntülenebilir. Memedeki kireçlenmelerin yapıları, sayıları, şekilleri ve dağılımları incelenerek nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verilir.

‘Tel İle İşaretleme Yöntemi’ sayesinde kanser şüphesi uyandıran kireçli alan, meme dokusuna zarar vermeden çıkarılıyor. Mamografi eşliğinde, lokal anestezi altında kireçlenmenin olduğu alan radyolog tarafından tespit ediliyor. Olta ucuna benzeyen, özel dizayn edilmiş metal tel kireçlenmenin olduğu bölgeye doğru yerleştiriliyor. Aynı gün zaman kaybetmeden, işaretleme yapıldıktan sonra genel anestezi altında, cerrahi müdahaleyle  tel ile birlikte kireçli alan çıkartılıyor. Cerrahi müdahaleden sonra yine mamografi çekilerek işaretlenen alanın çıkartılıp çıkartılmadığı doğrulanıyor. Alınan kesite yapılan patoloji inceleme ile kanser olup olmadığı tespit ediliyor.

Memedeki kireçlenme hastada herhangi bir şikayete neden olmaz. Sadece mamografi ile tespit edilir. Bu nedenle meme kanserine bağlı ölümlerin azaltılmasında taramalar önemli rol oynuyor. Kadınlar her ay kendi kendini muayene etmeli, 40 yaşından sonra mamografi çektirmeli ve doktor kontrolünden geçmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.