Meme Kanserinde Risk Tarama Testi

16.08.2013
162
Meme Kanserinde Risk Tarama Testi

Meme kanseri risk tarama testi ile önemli bir gelişme yaşandı. Önemli olan meme kanserini erken evrede yani henüz memedeyken, başka organlara yayılmadan teşhis etmektir.

Op. Dr. Sevil Öz
Cerrahi ve Meme Sağlığı Uzmanı

Meme kanserinde risk tarama testi güvenilir mi? ‘Ailemde varsa risk grubundayım, yoksa değilim.’ düşüncesi oldukça yaygın. Oysa, meme kanseri olan kadınların yüzde 90’ının ailesinde ciddi bir meme kanseri hikayesi bulunmuyor.

Amerika’da geliştirilen Oncovue Meme Kanseri Risk Testi sadece 2 değil, 22 farklı geni tarayarak meme kanserine yakalanma riskinizi %99’luk bir güven aralığıyla ölçebiliyor. Böylece, eğer risk grubundaysanız bunu biliyor ve sağlıklıyken beslenme, yaşam tarzı, önleyici tedaviler ve sık kontrol gibi önlemler alabiliyorsunuz.

Olası kanser riskinin önceden bilinmesi hem doktorun hem de hastanın inisiyatifi ele alıp hastalığın erken dönemlerinde müdahale etmelerini ve olumlu neticeler alınmasını sağlıyor. Erken tanı sayesinde meme kanserine bağlı ölüm riski yüzde 20 ile yüzde 70 arasında azaltılabiliyor.

Meme Kanseri Risk Grubunuzu Öğrenmek çok kolay!
Meme Kanseri Risk Testi’ni uygulamaya karar verdiğinizde, sizden tükürük örneği alınır ve alınan örnek Amerika’daki laboratuvara gönderilir.Burada özel bir yöntemle gelen örnekten hücreler ayrılır ve inceleme için gerekli kodları taşıyan bu hücrelerin DNA’ları analiz edilir. Analiz sonucu bilgisayar destekli bir programla yorumlanarak risk grubunuz belirlenir ve çıkan rapor doktorunuza gönderilir. Doktorunuz sonuç üzerinden sizinle birlikte geçerek risk grubunuza göre size uygun görüntüleme teknikleri, yaşam tarzı değişiklikleri ve gerekiyorsa önleyici ilaçları önerir.
OncoVue testi kadınlar için uygulanabilen genetik temelli ilk meme kanseri risk testidir. Meme kanserinde etkin olan genlerin birçoğu diğer kanser türlerinde de etkindir. Kanseri önleyici ilaçların ve daha hassas görüntüleme tekniklerinin de yardımıyla, erken teşhis ve müdahale kanserden korunmada daha iyi sonuçlar alınması için önemli adımlardır.

OncoVue Meme Kanseri Risk Testi İçin En Uygun Yaş Nedir?
OncoVue testi doğumumuzda mevcut olan kök hücre DNA’sını inceler. Doğum anında herkesi test etmek mümkündür fakat OncoVue test sonuçlarında geçmiş kişisel ve tıbbi bilgileri kullanır. Bu nedenle 30-69 yaş arası kadınlara bu test önerilir.

OncoVue Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?
Bu test kişinin kendi kök hücresine yapıldığından ve bu hücre hiç değişmediğinden bu testin hayatta bir kez yapılması yeterlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.