Merkür Geriye Dünya Tersine

27.04.2022
39
Merkür Geriye Dünya Tersine

2022 yılının 30 Nisan’da Boğa burcundaki etkisi altı ay kadar sürecek olan ilk Güneş tutulmasının en önemli özelliği Türkiye haritasındaki Güneş’le karşıt açı yapması. Siyasi, ideoloji, yerel yönetim, idare-kurum, halk temsilcileri, ulusal iş birlikleri, organizasyonları etkileyen konumdur. Yerel hatta genel seçimler gündeme gelebilir. İki hafta sonra meydana gelecek olan ay tutulması ise toprak kaymaları, çiftçiler ve tarım uygulamaları ile ilgili dinamikler gündemi meşgul edebilir. Beslenme, besin ile ilgili birtakım kısıtlamalar olabilir.

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Astroloji ile ilgili söylenecek o kadar çok şeyim var ki, bazen bunları burç yorumlarına sığdırmak zor oluyor. Bu yazı da onlardan bir tanesi, evet burçlar için bir takım ip uçları vereceğim ancak Türkiye’yi, yaşadığımız ülkeyi derinden etkileyecek tutulma hemen arkasında da Merkür geri hareketi ile baş başayız.

Merkür binlerce yıldır geri gidiyor çünkü bu astrolojik değil astronomik bir durum. Dünya devam ettiği sürece de böyle olacak. Güneş sistemindeki gezegenlerin yörüngeleri farklı olduğu için biz sanki gidiyormuşuz da Merkür duruyormuş gibi algılıyoruz. Oysa bugün hepimiz biliyoruz ki bir gezegen geri gitmez, gidemez. Maddenin doğasına aykırı.

Benzer şekilde Güneş ve Ay her yıl ortalama ikişer kere tutulur bu da bir astronomik olaydır. Çünkü yörüngelerde ya Ay’ın gölgesi Dünya üzerine ya da Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşer. Birkaç milyar yıldır bu böyle.

Bizi bu kadar derinden etkileyen nedir?

İnsanlar gezegenlerin hareketlerine anlam yükledi. Güneşe ulaşan bir uygu fırlattığımıza, sevgili beyaz cücemiz Plüton’u Dünya gözüyle gördüğümüze, atom altı fiziğimiz, kuantum mekaniğimiz ve anti madde üretme gücümüz olduğuna göre neden hala yıldızlara bakıyoruz ki?

Çünkü sadece yıldızlar kadimdir.

İletişim tanımı günümüz ile geçmişteki anlamı farklı olacaktır. Merkür Retro’sunun iletişimi bozması eskiden posta ile haberleşmede gecikme olarak yorumlanabilecekken bugün artık whatsapp mesajları, e-mailler, sosyal medya paylaşımları bu tanımın içine giriyor.

Vietnam’da bir çalışma yapılmış 2002-2017 yılları arasında Merkür Retro’su ile borsa işleyişi hakkında anlamlı bir korelasyon bulamamış. 4 Nisan 2022 tarihindeki Çin’de yapılan çok yeni bir çalışmanın giriş kısmını sizinle paylaşıyorum.

“Yaşasın Hermes! Merkür Retrosu ve Hisse Senedi Fiyatları

Astroloji, Merkür Retrosu’nun finansal kazancı olumsuz etkilediğini öne sürüyor ve hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisini inceliyoruz. 48 ülkenin borsa endekslerini kullanarak, getirilerinin, Merkür Retro’sunda diğer dönemlere göre yıllık yüzde 3,33 daha düşük olduğunu bulduk.

Hala astrolojiyi tam anlayabilmiş değiliz ne yazık ki. Yukarıdaki yazının devamında bunun olası neden ve çözüm önerileri de yer alıyor. İşte astroloji budur. Semboller ile yazılır ve binlerce yıllık bilgi birikimi ile yorumlanır. Ben hala 1700’lü yıllardan kalan kitaplardan öğreniyorum biliyor musunuz? Ne yazık ki Arapça ya da Farsça dillerine hâkim olamadığım için sadece Türkçe ve İngilizce okuyabiliyorum. Tanıdığım ve eğitim aldığım pek çok astrolog da böyledir. Çok okur, çok çalışır ve de az konuşur. Bilgeliğin dudakları, anlamayan kulaklara kapalıdır.

Gelelim Güneş ve Ay tutulmasına. Aslında 2022 Türkiye yazımda bu tutulmaları biraz yorumlamıştım. Hatırlatıcı olması için aşağıda yazıyorum. Yazının tamamını Aralık sayısından okuyabilirsiniz. Sanırım internet sitesinde de yer alıyor.

“Genel temalarda 2022 yılında karşımıza çıkacak olan en temel konu iletişim olacaktır. Basın özgürlüğü, internet kullanımı, toplumun iletişim kanallarını kullanması önemli konular arasındadır. İletişime ulaşım kanallarının da eklenmesi mümkündür. Her türlü hava, kara ve deniz taşımacılığı ülke gündeminde yer alacaktır. Yeni otoyollar ve ulaşımı destekleyecek yatırımların yapılması da mümkündür. Tabii burada kaza risklerini mutlaka dikkate almakta da fayda var. Ulaşım maliyetleri, akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarındaki oynamalar da buna dahil olabilir. Şehirler ve ülkeler arası ulaşım kısıtlanabilir.

2022 yılında ulusça en çok sınanacağımız konuların başında iç ve dış ilişkilerdeki noktalar olacaktır. Sınır bütünlüğümüzü korumak adına birtakım önlemler alınması gerekebilir. Sağlık konuları ilgili yeni kararlar alınabilir, işçi ve memur hakları, toplu sözleşmeler gündeme gelebilir. Mesai ve çalışma saatleri içinde değişiklikler yapılabilir.

Maliye ve ekonomi konularında ise para piyasaları spekülasyonları gündeme gelebilir. Kurlarda önemli dalgalanmalar görülebilir. Özellikle yılın ilk aylarında enflasyon artabilir. Yabancı ülkelere yüksek faizli borçlanmalar vergi yükünü artırabilir.”

Burçlara göre olabilecek önemli konuları da aşağıda yazıyorum.

Koç Burcu: Bu dönemde kendinizi oldukça sıkışmış hissedebilirsiniz. Tutulma size bir takım karmik etkileri de getiriyor. Aile ile ilgili gelişmeler olabilir. Kendi vicdan muhasebenizi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Boğa Burcu: Değişim içte başlar. Değişim ve dönüşüme direnmek ise çatışma yaratır. Kendinizi akışa bırakmalısınız. Kendinizi akışa bırakmayı öğrenmelisiniz. Bu tutulma size bu konuda fırsatlar sunuyor.

İkizler Burcu: Para konuları çok önemli ve de gündemde. Kredi çekmek, borç almak ya da vermek, internet alışverişleri bu dönem dikkat edilmesi gereken konular.

Yengeç Burcu: Herkesi sevemezsiniz sevgili Yengeç. Fazla su vermek çiçeği kurutur. Kendinizle baş başa kalmayı denemelisiniz.

Aslan Burcu: Aile, aile ve aile. Yuvam dediğiniz yere ne kadar aitsiniz? Bu tutulmanın ana teması bu olacak. Taşınabilirsiniz.

Başak Burcu: Siz hayata sadece çalışmak için gelmediniz ki sevgili Başak. Şimdi hayattan keyif alma zamanı. Evcil hayvan sahiplenebilirsiniz. Hobiler ile ilgili kurslara katılabilirsiniz.

Terazi Burcu: Çalışma hayatı ve iş ortamı. Arayı bulacağım derken arayı bozabilirsiniz de. Dedikodudan uzak durmanızda fayda var.

Akrep Burcu: Evlilik ve ortaklıklar sevgili Akrep. Kıskançlığı bir kenara bırakmalısınız. İpuçları toplamaktan vazgeçmelisiniz. Bu dönemde bunun için partnerinizden çok ağır tepkiler alabilirsiniz.

Yay Burcu: Sevgili Yay’lar. Bu dönemde sizlerin de bırakması gereken birtakım alışkanlıklar var. Şansınıza olan aşırı güven ile risk almanız, üzücü sonuçlar getirebilir.

Oğlak Burcu: Uzaklara gitme ihtiyacını çok derin ve de yoğun hissedebilirsiniz. Yabancı dil öğrenme yabancılarla ilgili görüşmeler gündeme gelebilir.

Kova Burcu: Kariyer konularında çok dikkatli olmalısınız. Kritik bir dönemdesiniz. Daha ileriye gitmeye çalışırken yanlış anlama ya da anlaşılmalar yüzünden yerinizde sayabilirsiniz. Her türlü iletişime dikkat.

Balık Burcu: Toplum önünde kendinizi nerede görüyorsunuz ve nasıl görülüyorsunuz. Dernekler, hayır işleri, dini konular gündeme gelebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.