Modern Yaşam Saç Döküyor

Modern Yaşam Saç Döküyor

Türkiye’de modern yaşamla birlikte saç dökülme problemiyle karşı karşıya kalan erkek oranı 2012 yılında yüzde 39,3’e yükseldi. Ülkemizde yetişkin her 10 erkekten 4’ü saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya… Uzmanlara göre bunun en büyük nedenleri stres ve saç bakımı için bilinçsiz kullanılan kozmetikler.

Dr. Özden Kasımoğulları  

Eczacı

Genetik ve dönemsel saç dökülmeleri bilinenlerdi. Modern yaşamdaki stres nedeniyle ortaya çıkan yeme bozuklukları ve antidepresan ilaç kullanımları da saç dökülmelerine neden olur ya da dökülme şiddetini arttırır. Ayrıca yeni modern yaşam ile birlikte eskiye göre görünümüne daha çok özen gösteren erkeklerin yanlış kullandıkları kozmetik ürünlerin de saç dökülmelerini tetikler.

Doğudan batıya saç dökülmesine karşı hassasiyet artıyor…

Yapılan araştırma sonuçlarına göre ülkemizde erkeklerin saç dökülmesine karşı hassasiyeti doğudan batıya gidildikçe artıyor. Buna göre Ege Bölgesi’nde saç dökülmesini sorun eden erkeklerin oranı Ege Bölgesi’nde % 60,2 iken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu oran yüzde 30,8’e düşüyor. Bu sonucun tek istisnası ise Karadeniz Bölgesi’nde görülüyor. Çünkü Doğu Karadenizli erkeklerin %42,7’si saç dökülmesini sorun ederken, Batı Karadeniz’li erkeklerin sadece % 18,5’i saç dökülmesi problemi yaşıyor. Nüfusun en yoğun olduğu İstanbul’da ise bu oran % 40,1 ile Türkiye ortalamasına yakın çıkıyor.

Kent hayatının daha yaygın olduğu bölgelerin erkekleri bakımına daha özen gösterir ve buna bağlı olarak da dökülen saçlara olan hassasiyet de artar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.