Saç Dökülmesinden Nasıl Kurtuluruz?

Saç Dökülmesinden Nasıl Kurtuluruz?

Saç dökülmesi sorununda erkek tipi ise kadın hastalarda hormonal bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle böbrek üstü bezi, tiroid, süt ve erkeklik hormonu ile ilgili araştırmalar yapılmalı. Saç dökülmesinden kurtulmak için tedaviye başlanmalıdır.

Doç. Dr. Gökhan Okan

Dermatoloji Uzmanı

Saç dökülmesi farklı nedenlere bağlı olarak gelişir. Erkek tipi denilen hormonal ya da genetik nedenli ve telogen dökülme şeklinde adlandırılır. Genelde saçlı derideki hastalıklardan kaynaklanan ve uygulanan yanlış kozmetiklerin neden olduğu saç dökülmeleri en önemlileridir.

Bir kişinin günde yaklaşık 100 saç telinin dökülmesi normaldir. Bu sayının aşırı miktarda artması ‘saç dökülmesi’ olarak kabul edilir. Saç büyümesinin üç ana evresi vardır. Büyüdüğü, çoğaldığı dönem anagen, gerilemeye geçtiği ketogen, döküldüğü dönem telogen evre olarak isimlendirilir. Telogen evre kılların dinlenme dönemidir, 30-90 gün sürer sonrasında dökülür.

Telogen dökülme saçın genelinde görülür…

Besinsel eksiklikler, sıkı diyet, hormonal sorun, akut kan kaybı, kullanılan bazı ilaçlar, tiroid bezi, kronik ya da ateşli hastalıklar dökülmeye neden olan sebepler arasındadır. Genel saç dökülme şikâyeti olan hastalarda demir, vitamin B12, folik asit, çinko, biotin, D vitamini, bazı romatolojik hastalıklar ile ilişkili testler istenilebilir. Telogen döneme giren kıl köklerinde fazlalık olur. Stresin de bu tip dökülmenin oluşmasında etkisi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Erkek tipi dökülme; androjen hormonların etkisi ile gelişir, genetik kökenlidir. Kadınlarda saçın tüm alanında açılma olarak görülür; erkeklerde alından başlar, iki yanda belirginleşir, üst kısımda seyrelme olarak görülür. Erkeklerde çoğunlukla 20-30’lu ya da ileri yaşlarda başlayabilir. Kadınlarda hormonal bazı sorunlar bu tip dökülmeye neden olabilir. Erkek tipi dökülme yaşayan kadın hastalarda hormonal bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle böbrek üstü bezi, tiroid, erkeklik ve süt hormonu ile ilgili araştırmalar yapılmalı bu sorunlara yönelik tedavi başlanmalıdır.

Saçlı deriye yerleşen bazı hastalıklar kıl köküne zarar vererek, dökülmesine sebep olur. Saçlı deriyi tutan hastalıklarda dökülme dışında kızarıklık, kaşıntı, pullanma, kepeklenme gibi başka yakınmalarda bulunur. Bu tip dökülmede tanının erken konulup tedavinin başlaması önemlidir. Gecikme kalıcı kıl kayıplarına neden olabilir. Tedavinin erken başlaması hastalığın ilerlemesini engelleyerek sağlam saçların korunmasına yardımcı olur.

Saça uygulanan harici maddeler saç köklerine zarar vererek dökülmeye neden olur. Saç boyaları, düzleştiriciler, jöle ve köpükler uzun süreli, sık kullanıldıklarında, kırılganlık arttırarak dökülmeyi arttırır. 

Önce çeşidi tespit edilir…

Saç dökülmesi ile başvuran hastada önce saç dökülmesinin çeşidi tespit edilir. Hangi tipse ona uygun araştırma yapılır. Genel saç dökülmesi ile başvuran hastada olası neden açısından bir takım kan testleri istenir.

Saçlı derideki hastalığın neden olduğu dökülmeden şüpheleniyorsa, deriden biyopsi alınır, teşhis konulur. Tedavi ile yeni kıl köklerinin zarar görmesi engellenmiş olur. Hastaların kullanmış olduğu saç ürünlerinin ayrıntılı hikayesi alınır. Yanlış saç ürünü kullanımı mevcutsa kesmesi tavsiye edilir.

PRP ve Mezoterapi ile saçlar güçlendirilir 

Saç dökülmesi ile başvuran hastalarda neden tespit edilirse öncelikli nedene yönelik tedavi yapılır. Vitamin düşüklüğü varsa eksiklik tamamlanır, sorun hormonal ise endokrinoloji ya da kadın doğum hekimine yönlendirilir. Besinsel eksiklik ise gıdalar ile destekleme yapılır. Gerekirse diyetisyene yönlendirilerek beslenme alışkanlığı düzene sokulur.

Saç dökülmesini durdurmak amacıyla bitkisel içerikli ürünler bulunmaktadır. Bunların bir kısmının bilimsel etkinlikleri kanıtlanmış olmakla birlikte, etkinlikleri tek başına yeterli olmayabilir. Tedavilere destek olarak kullanılabilir.

Saç dökülmesini azaltmak, mevcudu canlandırmak için uygulanan yöntem Saç Mezoterapisi’dir. Saç mezoterapisi ile ihtiyacı olan vitamin, mineral, kan dolaşımını arttırıcı ilaçlar direkt saç diplerine enjekte edilir. Kullanılan ilaçlar güvenilirdir. Anestezi gerektirmeden uygulama yapılır. Başlangıçta sık uygulama yapılırken ilerleyen seanslarda aralar uzar. Emin ellerde yapılması gerekir. Tedavi tamamlandığında dökülmede azalma, saçlarda dolgunluk elde edilmiş olur.

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem PRP’dir. İşlemde kandaki büyüme faktör bileşenleri belirli yöntemlerle saflaştırılır. Ardından saçlı deriye zerk edilir. Amaç kan dolaşımını artırmak, daha fazla oksijen sağlamak, kıl köklerinin gelişmesi, tellerin büyümesini sağlamaktır. Uygulama insanın kendi kanından elde edilen bir özütle yapıldığı için son derece güvenli, yan etkisi yoktur. Belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.