Gizemli Zatürre Salgının Aşısı Yok Ama

Gizemli Zatürre Salgının Aşısı Yok Ama

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), son günlerde Çin’den başlayarak Avrupa’da yayılan zatürre (pnömoni) salgınına dikkat çekti. “Mycoplasma Pneumoniae’nın henüz aşısının olmasa da tedavisinin olduğuna dikkat çeken yetkililer, uyardı: “Gribal yakınmaların ağırlaşması halinde mutlaka doktora başvurulması gerekir”

Prof. Dr. Berna Kömürcüoğlu

TÜSAD-İnfeksiyon Çalışma Grubu Sözcüsü

Son haftalarda Çin’de özellikle çocukları etkileyen “gizemli zatürre salgını” dünyanın farklı noktalarında da görülmeye başladı.

DSÖ’ye göre yeni bir virüs değil

Kasım ayından itibaren Çin’de grip benzeri solunum yolu enfeksiyon ve pnömoni nedeniyle hastaneye başvurularda artış yaşandığı bildirildi. Bu salgından özellikle çocukların etkilendiği, Çin’den sonra Orta Avrupa Danimarka ve Fransa’da vaka artışları başladığı açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; yeni bir mikrop yok. Çin’deki salgında etkenler mevsimsel grip etkeni olan influenza, RSV, SARS-CoV-2 yansıra özelikle çocuklarda yoğun olarak Mycoplasma pneumoniae’ya bağlı olduğunu görüldü.

Her 4-7 yılda bir salgın oluyor

Mycoplasma pneumoniae aslında mevsimsel solunum yolu enfeksiyonu ve atipik pnömoni etkenleri arasında üst sıralarda yer alır. Her 4-7 yılda bir pnömoni salgınına neden olur. Özelikle 3-7 arası çocuklar ve 40 yaş altı genç erişkinler etkilenir. Dünya çapında mycoplasma pneumoniae nedeniyle en son vaka artışları 2016-2017 yıllarında bildirilmiştir. COVID-19 pandemisi sırasında alınan önlemlerin gevşemesi, kış mevsiminin gelmesiyle enfeksiyonlarda artış olduğu düşünülüyor.

Yavaş gelişiyor, süreç uzuyor

Yavaş gelişen enfeksiyon oluşturur, farenjit, trakeobronşit ve pnömoniye neden olabilir. Enkübasyon süresi bir- üç haftaya kadar uzayabilir. Gribal enfeksiyon gibi başlar. Başlangıçta öksürük, halsizlik, baş ağrısı ile kendini hissettirir. En sık bulgular farenjit, boğaz ağrısı, düşük ateş, kas ağrısı; burun akıntısı ve tıkanıklığı. Hastalığın yavaş gelişmesiyle semptomlar giderek artmakta, hastalar grip geçirdiğini zannederken zatürreye dönüşebilir bu nedenle ‘yürüyerek gelen zatürre’ hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Gribal yakınmaların ağırlaşarak devam etmesi, öksürük ve solunum zorluğunun artması zatürre açısından uyarıcı, mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Henüz aşısı yok tedavisi var

Hastalık bulaşıcı olduğu için korunma önem kazanır. Öksürük, hapşırık ile ortama yayılan hava yolu sekresyonları ve bunların el teması ile bulaşır. Maske kullanımı ve el hjjyenine dikkat edilmesi ve kalabalık yerlerde ortam havalandırılması önemlidir. Mycoplasma pneumoniae’nın henüz aşısı yok, ancak tedavisi var. Antibiyotik tedavisinden destek alınabilir. Ülkemizde de vaka artışları olabilir, gerekli bireysel koruyucu önlemlerin alınması ve hasta olanların kendilerini izole etmeleri enfeksiyonun yayılmasında önleyici olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.