Negatif Düşünce Kilo Aldırıyor

25.12.2013
35
Negatif Düşünce Kilo Aldırıyor

Negatif Düşünce Kilo AldırıyorKadınların kafasını karıştıran konulardan biri de erkeklerden daha kolay kilo almalarıdır.

Dr.Gönül Ateşsaçan

Beslenme Danışmanı

Kadınlardaki  yağ oranı  erkeklere göre  daha yüksektir  ve  bu da metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Sonuç  daha kolay kilo alınır.Bu nedenle kilo alma bakımından kadınlar erkeklere oranla daha çok dikkatli olmalıdır.

Sorun:Kadınlık hormonunun (östrojen) yüksekliği nedeniyle kalça, uyluk ve karın  bölgesinde yağlanma artışına neden olur.

Çözüm:Beslenmeye daha dikkat edilmeli, açlık değil sık beslenmek önemlidir.Ayrıca metabolizma canlanması için  sauna faydalı olur.

Sorun: Her doğum sonrası  alınan ve verilen kilolar  metabolizmayı yavaşlatır.

Çözüm:Hamileyken en fazla 15 kilo alınması gerekir, hamilelik döneminde düzenli beslenme ve 4. Aydan itibaren yapılan her gün hafif bir yürüyüş  yapılabilir. Süt verme döneminde  sütü artırmak için yağlı gıdalar değil, özellikle bol sıvı gıdalar , komposto tüketilmesi uygundur. Doğumdan 3  ay sonra hafif yürüyüşlere başlanmalıdır.

Negatif Düşünce Kilo Aldırıyor

Sorun:Akıldan sürekli  ve yoğun olarak  geçen düşünceler, yaşamı  şekillendirirler. Zihinden   endişe, öfke  , kırgınlık,  intikam veya haksızlığa uğranıldığına dair düşünceler geçiyorsa; bu düşünceler bedene geri döner sakın unutmayın ! Konuşmalarınıza  dikkat edin, bir şeyi 3 kereden fazla söylüyorsanız , bu bir düşünce kalıbıdır, gerçekleşir.

  • Acı çektirildiği , cezalandırıldığı için nefret duyma. Kendini kurban olarak görme, kendisini hayatta engellenmiş hissetme.” Tiroid dokusunun az çalışmasına ve vücudun yavaşlamasına, kilo almaya neden olur.
  • Kadınlardaki   selülit’in nedeni  biriktirilmiş öfke ve kendini cezalandırmadır.
  • Şişmanlık  aşırı  hassasiyetle başlar. Kişinin korunmaya ihtiyacı vardır.Kadınlarda  kalçalarda  yağlanma olmasının nedeni, Anne ve babaya duyulan inatçı öfkedir.
  • Uyluklarda   yağlanma çocukluktan kalma , bastırılmış öfkedir.
  • Çikolata ve şekeri  her gün yemek istiyorsanız:Yaşamınızda  sevgi eksikliği vardır, sevgi verilse bile sevgi alamıyorsunuzdur. Bu durumu  kapatmak için şeker yeriz.

Çözüm: Egzersiz, düzenli beslenme yanında, ruhsal ve  duygusal açıdan destek alınması  kilonun kalıcı olarak verilmesini sağlar. Sorunu çözmek yerine tatlı yiyerek bunu unutmayı seçeriz.Bu duruma karşı yemenin yerine geçecek alışkanlıklar edinilmesi önemlidir.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.