Nüfüsun Yüzde 20’si Laktoz İntoleransli

Nüfüsun Yüzde 20’si Laktoz İntoleransli

Süt şekerinin (laktoz) vücutta emilememesi sonucunda oluşan ‘Laktoz İntoleransı’, son yılların korkulan hastalığı oldu. Süt şekerinin sindirimini sağlayan laktaz enziminin eksikliği halinde görülen hastalığa, Türkiye’de her beş kişiden birinde rastlanıyor.

Doç. Dr. Vildan Ertekin
Çocuk Gastroenterolojisi Uzm.

Halk arasında süt ya da süt ürünlerine hassasiyet olarak bilinen laktoz intoleransı, laktaz adı verilen enzimin eksikliği veya olmaması  durumunda sütün sindirilememesi sonucunda meydana geliyor. Süt ve süt ürünleri tüketiminden sonra, bağırsaklardan emilemeyen süt şekerinin sebep olduğu hastalığın belirtileri karın ağrısı, karında kramplar, aşırı gaz ve ishal şeklinde görülüyor. Laktoz intoleransı ve inek sütü alerjisi karıştırılıyor
Laktoz enzimi üretimi 2 yaşından itibaren giderek azalır, fakat bunun çocukların büyüme ve gelişminde olumsuz herhangi bir etkisi olmaz. Sıklıkla inek sütü alerjisi ile karıştırılan hastalık özellikle Türkiye’de çok yaygın olarak görülüyor. Her 5 kişiden birinde laktaz enzimi yetersiz. Laktoz intoleransı bulunan kişilere süt içirmek konusunda ısrarcı olunmaması gerekir. Süt ve süt ürünleri tüketimi halinde laktozsuz sütler tercih edilmeli. Ağırlıklı 2 yaşından önce sekonder laktoz intoleransı görülen bebekler için laktozsuz formul mamalar bulunmaktadır. İshal ile seyreden bu durumda mutlaka doktora danışılmalıdır. Laktoz intoleransını teşhis etmek mümkün Laktoz intoleransını teşhis etmek için bir çok farklı yöntem vardır. Bir kaç gün süreyle laktoz içeren besinlerden uzak durulduktan sonra 2 bardak yağsız süt içilerek evde test yapılabilir. Belirtilerin ortaya çıkması halinde bir uzmana başvurarak patolojik testlerin yapılması gerekir. Laktoz intoleransı teşhisi koyulan hastalar kendiliğinden süt alımını keser, pek çok kişi ‘sütü sevmiyorum onun için tüketmiyorum.’ ifadesini kullanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.