Öksürük Hangi Hastalıkların Belirtisi?

Öksürük Hangi Hastalıkların Belirtisi?

Öksürük, zaman zaman hepimizin yaşadığı ve üzerinde çok durmadığımız bir rahatsızlık… Peki, öksürük gerçekte nedir biliyor muyuz?

Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu
Göğüs Hastalıkları Uzm.

Üzerinde durulması gereken en önemli noktanın öksürük bir hastalık olmaktan çok, birçok hastalıkta görülen bir belirtidir. Aslında öksürük, vücudun solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı isimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de sağlıklı kişilerde etkili ve yararlı bir işlevi bulunur. Öksürük, aynı zamanda birçok solunum yolu ve sistemik hastalığının da en sık görülen bulgularından biridir.

Öksürük ikiye ayrılıyor

Sadece akciğer hastalıklarında değil, farklı organların hastalıklarında da öksürükle karşılaşılabilir. Genellikle üç haftadan uzun süren öksürüklerin kronik olarak adlandırılır, ancak bazı hekimler kronik öksürükten bahsetmek için sekiz hafta boyunca öksürüğün devam etmesi gerektiğine inanırlar.

Diğer bir ayrım ise öksürükle balgam olup olmamasına göre yapılır. Balgamlı öksürük genellikle solunum yollarının iltihaplandığı hastalıklarda görülür. Bazen balgamlı öksürükte kan da görülebilir. Bu durum genellikle akciğer kanseri, bronşektazi veya verem gibi önemli bir hastalığın belirtisidir.

En sık karşılaşılan öksürük nedenleri

·         Allerjik burun akıntıları, astım atakları, sigara dumanı ve ozon gibi dış etkenlere maruz kalmakla oluşabilir.

·         Öksürük ayrıca akciğer tüberkülozu, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile gırtlak ve akciğer kanserinin de belirtileridir.

·         Özellikle çocuklar ve yaşlılarda görülen, nefes borusuna yabancı bir cisim kaçması da şiddetli öksürüğe yol açar. Başörtüsü kullanan kişilerde türban iğnesinin nefes borusu ve bronşlara kaçması şikayeti de oldukça sık görülür.

“Sigara öksürüğü” tanıyı geciktiriyor

Sigara içen kişilerde balgamlı öksürük sık görülüyor ve işin kötüsü tiryakiler de bu duruma alışıyor. Bu durum aslında çok tehlikeli. Zaten sigara içtikleri için kronik bronşit, amfizem ve akciğer kanseri gibi önemli akciğer hastalıkları için risk taşıyan tiryakilerin tanıda gecikmelerinin en önemli nedenlerinden biri öksürüğü benimsemiş olmaları.

Sadece sigara içmek değil, sigara dumanına maruz kalmak da sağlığa ciddi zararlar veriyor. Anne ve babanın sigara içtiği evlerde yaşayan 11 yaş altındaki çocukların yüzde 50’sinde kronik öksürük gözleniyor.
Hekim önermedikçe öksürük şurubu kullanmayınız

Her şeyden önce öksürük şurubu olarak bilinen bu ilaçlar çok çeşitlidir. Her biri değişik etken maddeler içerir. Birçoğu soğuk algınlığına yönelik etken maddelerin kombinasyonundan oluşurken, bazıları balgam sökücü etkiye, bazıları da öksürük kesici etkiye sahiptirler. Öksürük nedeninin saptanmadığı durumlarda, öksürük kesici etkiye sahip öksürük şurupları, altta yatan hastalığın tanısında gecikmelere neden olabilir. Ya da kanama, pnomotoraks gibi durumlarda balgam söktürücü etkiye sahip öksürük şurupları öksürüğü arttırıcı etkilerinden dolayı kanama ve pnomotoraksı arttırabilirler. Sonuç olarak; öksürük şurupları hekim önermedikçe kullanılmamalıdır.

Ne zaman hekime başvurulmalı?

·         Kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi de olabilir. Eğer hasta yeşil, sarı veya pas rengi balgam çıkarıyorsa. Bu durum genellikle bir enfeksiyon sonucu gerçekleşir.

·         Diğer belirtiler ortadan kalktıktan sonra öksürük 21 günden daha uzun bir süre devam ediyorsa,

·         Eğer öksürükle birlikte ateş varsa veya kanlı balgam söz konusuysa,

hekime başvurulması gereken klinik bir sorun söz konusu olabilir…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.