Öksürük Hangi Hastalıkların İşareti

Öksürük Hangi Hastalıkların İşareti

Öksürük, zaman zaman hepimizin yaşadığı ve üzerinde çok durmadığımız bir rahatsızlıktır. Peki, öksürük gerçekte nedir biliyor muyuz?

Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Öksürük bir hastalık olmaktan çok üzerinde durulması gereken en önemli noktadır çünkü birçok hastalıkta görülen bir belirtidir. Öksürük, vücudun solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de sağlıklı kişilerde etkili ve yararlı bir işlevi bulunur. Öksürük, aynı zamanda birçok solunum yolu ve sistemik hastalığının da en sık görülen bulgularından biridir.

Öksürük İkiye Ayrılır :

Sadece akciğer hastalıklarında değil, farklı organların hastalıklarında da öksürükle karşılaşılabilir. Öksürüğün akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır: “Genellikle üç haftadan uzun süren öksürüklerin kronik olarak adlandırılır, ancak bazı hekimler kronik öksürükten bahsetmek için sekiz hafta boyunca öksürüğün devam etmesi gerektiğine inanırlar.”

Diğer bir ayrımın ise öksürükle balgam olup olmamasına göre yapılır. Balgamlı öksürük genellikle solunum yollarının iltihaplandığı hastalıklarda görülür. Bazen balgamlı öksürükte kan da görülebilir. Bu durum genellikle akciğer kanseri, bronşektazi veya verem gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

En Sık Karşılaşılan Öksürük Nedenleri

Akut öksürüklerin en çok soğuk algınlığı veya üst solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanır. En sık karşılaşılan nedenler şunlardır:

  • Alerjik burun akıntıları, astım atakları, sigara dumanı ve ozon gibi dış etkenlere maruz kalmakla oluşabilir.
  • Öksürük ayrıca akciğer tüberkülozu, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile gırtlak ve akciğer kanserinin de belirtileridir.
  • Özellikle çocuklar ve yaşlılarda görülen, nefes borusuna yabancı bir cisim kaçması da şiddetli öksürüğe yol açar. Başörtüsü kullanan kişilerde türban iğnesinin nefes borusu ve bronşlara kaçması şikayeti de oldukça sık görülür.

 “Sigara Öksürüğü” Tanıyı Geciktiriyor

Sigara içen kişilerde balgamlı öksürüğün sık görülür, işin kötü yanı da tiryakilerin bu duruma alışmasıdır. Sigara öksürüğü olarak adlandırılır. Bu durumun aslında çok tehlikelidir. Sigara içen kişiler kronik bronşit, amfizem ve akciğer kanseri gibi önemli akciğer hastalıkları için risk taşılar. Tiryakilerin tanıda gecikmelerinin en önemli nedenlerinden biri de öksürüğün benimsemiş olmasıdır.

Sadece sigara içmenin değil, sigara dumanına maruz kalmanın da sağlığa ciddi zararlar verir. Anne ve babanın sigara içtiği evlerde yaşayan 11 yaş altındaki çocukların yüzde 50’sinde kronik öksürüğün gözlendiğini belirtilir.

Hekim Önermedikçe Öksürük Şurubu Kullanmayınız

Toplumda yaygın olarak kullanılan öksürük şurubu konusuna da değinen doktorlar, şurupların çok dikkatli kullanılması gerektiğini vurgulular. Her şeyden önce öksürük şurubu olarak bilinen bu ilaçlar çok çeşitlidir. Her biri değişik etken maddeler içerir. Birçoğu soğuk algınlığına yönelik etken maddelerin kombinasyonundan oluşurken, bazıları balgam sökücü etkiye, bazıları da öksürük kesici etkiye sahiptirler. Öksürük nedeninin saptanmadığı durumlarda, öksürük kesici etkiye sahip öksürük şurupları, altta yatan hastalığın tanısında gecikmelere neden olabilir. Ya da kanama, pnomotoraks gibi durumlarda balgam söktürücü etkiye sahip öksürük şurupları öksürüğü arttırıcı etkilerinden dolayı kanama ve pnomotoraksı arttırabilirler. Sonuç olarak; öksürük şurupları hekim önermedikçe kullanılmamalıdır.

Ne Zaman Hekime Başvurulmalıdır?

Hekime başvurulması gereken durumları ise şunlardır:

  • Kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi de olabilir. Eğer hasta yeşil, sarı veya pas rengi balgam çıkarıyorsa. Bu durum genellikle bir enfeksiyon sonucu gerçekleşir.
  • Diğer belirtiler ortadan kalktıktan sonra öksürük 21 günden daha uzun bir süre devam ederse.
  • Eğer öksürükle birlikte ateş varsa veya kanlı balgam söz konusuysa hekime başvurulması gereken klinik bir sorun söz konusu olabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.