Öksürük Hastalık Belirtisi

Öksürük Hastalık Belirtisi

Uzun süren öksürük astım, alerji, KOAH, kronik bronşit, üst solunum yolu problemleri, geniz akıntısı, reflü hatta kanser gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Uz. Dr. Hijran Mammadova Orucova

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Öksürük her yaşta en sık doktora başvuru sebeplerinden birini oluşturur. Tek başına hastalık olmayan öksürük pek çok ciddi tablonun işaretidir.

Öksürük hava yollarının temizlenmesi-korunmasında rol oynayan savunma mekanizmasıdır. Ancak iki haftadan uzun sürüyorsa ve gece uyku, iş, okul hayatıyla birlikte yaşam kalitesini bozacak noktaya ulaştıysa mutlaka altta yatan hastalık araştırılmalıdır. Bazen öksürük kanser gibi çok ciddi hastalıkların da ilk belirtisi olabilir.

Genellikle sigara, nargile gibi tütün ürünü kullanan, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren insanlar öksürüğü sebeplere bağlayarak doktora gitmeyebilir. Tanı da gecikmelere neden olur. Kesinlikle geçmeyen, inatçı öksürük şikâyeti varsa uzmanın kapısını çalmakta fayda var.  

Öksürük utanma hissi, depresyon, ruhsal hastalıkları tetikleyebilir

Pandemiden sonra toplumun duyarlı hale gelmesi ile öksürük sadece kişinin kendisi için değil çevresindekiler için de tehlikeli olmaya başladı. İnsanlar hapşıran veya öksüren bireylerden rahatsız olur, onlardan uzak durmaya çalışır. Bu da diğer insanların yanında öksürdüğü için utanma hissi, rahatsız etme duygusu gibi psikolojik durumlara neden olur. İnsanların sosyalleşmesini engeller, toplumdan uzak kalmağa çalışması, depresyon vs. gibi ruhsal hastalıkları tetiklemesine neden olur.

Öksürük varsa bilinçsiz öksürük kesici şurup, ilaç kullanmamalıdır. Öncelikle tüm nedenler tek tek incelenmelidir. Şiddeti, karakteri, kuru veya balgamlı olması, gece-gündüz artış göstermesi, enfeksiyon varsa sonrasında artış ya da azalma olup olmaması, mevsim-çevresel faktörlerle olan ilişkisi, eşlik eden diğer şikayetlerin olup olmaması araştırılmalıdır. Üst-alt solunum yolu enfeksiyonlarından sonra sigara içmeyenlerde öksürük üç hafta, sigara içenlerde ise sekiz haftaya kadar uzayabilir.

Öksürük hastalık değil belirtidir…

Uzun süren ve rahatsız edici öksürük astım, alerji, KOAH, kronik bronşit, üst solunum yolu problemleri, geniz akıntısı, reflü gibi hastalıkların habercisidir. Reflüye bağlı olarak artan öksürük şikâyetine sebep olan etmenler, yöneltilen soru ve yapılan tetkiklerle, daha hızlı çözüme kavuşur. Özellikle yatarken mide asidinin geriye kaçmasına bağlı olarak öksürük artar. Bu hastalarda midede yanma, ekşime meydana gelir. Unutmayalım ki her hastalığın nedeni vardır.

Öksürük de hastalık değil belirtidir. Klima-kaloriferlerin havayı kurutması kronik gıcık halinde öksürüğe sebep olabilir. Bunu önlemek için odadaki kaloriferlerin üzerine kap içinde su koyularak ya da oda nemlendirici cihazlar kullanılabilir. 

Tansiyon ilaçlarının yan etkilerine dikkat!

Kullanılan bazı ilaçlar (özellikle tansiyon, kolesterol düşürücü) yan etki yaparak öksürüğe neden olur. İlaç kullanıldığında öksürük orantılı olarak devam eder. Gerekli araştırmalar yapıldığı takdirde herhangi bulguya rastlanmazsa, düzenli kullanılan ilaçların yan etkilerine bakılarak, ilacı değiştirmekte fayda olabilir.

Uzun süren-tedavi edilmeyen öksürük ciddi sorunlara yol açabilir. Sürekli-şiddetli öksürüklerde kas ve kaburga kullanıldığı için ortaya çıkan şiddetli basınca bağlı olarak özellikle yaşlı kişilerde kırıklar ortaya çıkabilir. Sıklıkla görülen kas ağrılarından dolayı hasta sıkıntı yaşayabilir. Ayrıca şiddetli öksürüğe bağlı idrar kaçırma hatta bazı kişilerde bayılma atakları bile olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.