Öksürük Nöbetlerinizin Nedeni Reflü Olabilir

Öksürük Nöbetlerinizin Nedeni Reflü Olabilir

Dr. İlkay KeskinelGeceleri sizi rahatsız eden öksürük nöbetlerine yakalanıyorsanız; çikolata, kahve, alkol, baharatlı ve yağlı yiyecekler tükettiğinizde öksürüğünüz artıyorsa ve bu durum 3 haftadan fazla sürdüyse bu, reflü şikayetiyle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir.

Dr. İlkay Keskinel
Göğüs Hastalıkları Uzm.

Kronik öksürüğü olan hastaların yaklaşık dörtte birinde altta yatan neden reflü
Üç haftadan uzun süren her öksürük, “kronik (müzmin)” olarak kabul edilmektedir. Son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız “Gastroözofageal reflü” olarak bilinen mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi durumu, kronik öksürüğün astım ve geniz akıntısından sonra üçüncü en sık sebebidir. Kronik öksürüğü olan hastaların yaklaşık dörtte birinde altta yatan neden reflüdür.

Öksürük bazen reflünün tek habercisi olabilir
Klasik reflü belirtileri arasında; göğüste yanma, ağza asit gelmesi ve ağızda acı tat sayılabilir. Bu belirtilere eşlik edebileceği gibi, bazen öksürük reflünün tek habercisi olabilir. Reflüye bağlı öksürük çoğunlukla; çikolata, kahve,  alkol, baharatlı ya da yağlı yiyecekler ile şiddetlenir. Özellikle yatınca ve geceleri öksürük artar. Reflü öksürüğe neden olabildiği gibi, öksürük de reflüyü arttırabilir. Ayrıca reflünün astımı tetikleyebilmesinin yanı sıra astımlı hastalarda da reflü daha sık görülmektedir.

Doğru tanı ve uygun tedavi önemli
Eğer tipik şikayetler varsa, reflü tanısı koymak kolaydır. Tanıda yemek borusu asit ve basınç ölçümü, endoskopi gibi yöntemlerden yararlanılabilir. Ayrıca, tedaviye yanıtın değerlendirilmesi de kimi zaman tanıya götürür. Reflüden şüphelenildiğinde, bir gastroenterolog (mide-bağırsak hastalıkları uzmanı), hangi tanı yönteminin uygun olduğuna karar verecektir.

Reflüye bağlı öksürüğün tedavisinde öksürük kesiciler değil, mide asidini engelleyen ilaçlar önerilir.
Tedavi, öksürük düzeldikten sonra en az üç ay daha sürdürülmeli ve daha sonra azaltılarak kesilmelidir. Ayrıca diyetteki yağ miktarı azaltılmalı, öğünler küçük tutulmalı ve kafein, çikolata, alkol gibi yemek borusu alt ucunun basıncını düşürerek mideden yemek borusuna asit geçişini arttıran besinlerden uzak durulmalıdır. Reflülü hastaların yemekten hemen sonra yatmaları önerilmez. Yatak başını (sadece yastıkla boynu değil!) yükselterek uyumaları hastalara bir miktar yarar sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.