Okul Çantası Seçimi

Okul Çantası Seçimi

Hatalı veya doğru kullanılmayan okul çanta seçimi öğrencilerde sırt-bel ağrıları nedenidir. Ailelerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

Prof. Dr. Ahmet Alanay
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Okul çantası seçimi öğrencinin iskelet gelişimi açısından son derece önemlidir. Her ne kadar sırt ağrıları yaşamak için oldukça erken gibi görünse de okul çağı çocuklarının yüzde 25-30’un bel-sırt ağrısı çekiyor.

Sırt çantası taşımak çocukların günlük rutinlerinin bir parçası. Okul çantasında dikkatli bir seçim yapılmaz ya da çanta doğru kullanılmazsa bel ve sırt ağrılarının önemli bir nedeni olabiliyor. Bu yüzden çocuğunuzda  sırtta ve belde ağrı, kollarda veya bacaklarda hissizlik gibi şikayetler varsa dikkate alın ve bir doktora göstermeyi ihmal etmeyin.

Ağır Çanta Duruş Bozukluğu Yapar!

Vücut, ağırlığının yüzde 10-15’inden fazla yük taşıdığında sırt-bel kas ve eklemlerine aşırı yük biniyor. Ağır çanta çocuğu arkaya doğru çekiyor. Çocuk da bunu dengelemek için kalçalarından öne doğru eğiliyor. Bu şekilde omurgaya aşırı yük biniyor ve dengesizlik oluşuyor. Bu hareket sırasında çocuk kamburunu arttırıyor ve belini düzleştiriyor. Ağır çanta ayrıca boyun kaslarını da zorlayarak boyun ve sırt ağrılarına neden olabiliyor. Ayrıca çocuk ağır çanta taşırken oluşan dengesizlik sonucunda kolaylıkla düşüp, yaralanabiliyor. Bu yüzden çantaların yükünü hafifletmek özellikle sırt ve bel sağlığı için çok önemli.

Çantayı İki Omuza Takmak Tek Omuzdan İyidir!

Daha mı havalıdır yoksa daha mı kolaydır bilinmez ama çocuklar genellikle çantalarını tek omuzda taşımayı seviyor.  Çantayı bu şekilde taşımak skolyoz gibi kalıcı postür bozukluklarına yol açmasa da, vücudun çantanın olduğu tarafa doğru eğilmesine ve tek taraflı omurgaya çok yük binmesine yol açıyor. Bunun sonucunda omurga yaralanmaları ve omurga dengesizliğe gibi önemli sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Çocuğunuz İçin Doğru Çantayı Seçmenin Püf Noktaları

1- Askılar yumuşak, geniş ve yeterince gergin olmalı

Dar ve çok sıkı askılar omuz çevresinde sinir ile damarlara baskı yapıp kan dolaşımını bozabiliyor. Bunun sonucunda sinir yaralanmasına, ellerde ve kollarda uyuşukluk ile güç kaybına neden olabiliyor. Askıların omuzlara rahatlık sağlayabilmesi için geniş ve sünger destekli olmalarına dikkat edin. Ayrıca göğüsten ve kalçalardan geçen askılar çantadaki ağırlığın vücuda eşit bir şekilde dağılmasını sağlıyor, daha düzgün bir duruşa destek verebiliyor. Bunların yanı sıra askıların yeterince gergin olmaları ve çantanın üst kenarının omuz hizalarına yakın olması gerekiyor.  Gevşek askılı ve çok düşük olan çantalar ise sırta binen yükü daha da arttırıyor.

2- Hafif olmalı ve gereksiz süslemeleri bulunmamalı

Boş bir okul çantası hafif olmalı ve çocuğunuzun ağırlığına fazladan ağırlık katmamalı. Ayrıca deriden yapılmış çantalardan ve kemerler, zincirler, metaller gibi gereksiz süslemelerden de kaçının.

3- Birden fazla bölmeler yer almalı

Birden fazla boş bölme (cep, kompartman vb.) daha iyi bir düzen sağlamakla beraber ağırlığın eşit bir şekilde dağılmasını sağlıyor.

4- Sırta gelen bölümde sünger desteği şart

Sünger destekli bir çanta konfor sağlamasının yanı sıra sırtı çantanın içinde bulunan sivri cisimlerden de (kitap kenarları, kalem uçları vb.) koruyor.

5- Dikkat! Tekerlekli çantalar düşme tehlikesi yaratabilir

Tekerlekli sırt ve bilgisayar çantaları okullarda oldukça yaygın kullanılmaya başlandı. Bazen öğrenciler için iyi bir seçenek olabiliyor ama bu çantalar aynı zamanda çok ağır olup merdiven çıkmakta zorluk ve koridorlarda düşme tehlikesi yaratabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.