Okulda Enfeksiyon Riskine Dikkat!

Okulda Enfeksiyon Riskine Dikkat!

Okulların açılması ile birlikte çocukların daha fazla bir arada olması enfeksiyon hastalıkları riskini artırıyor. Özellikle ilkokula yeni başlayan öğrencilerin bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinin çok fazladır. Bu nedenle okulun ilk günlerinden itibaren gerekli hijyen tedbirlerini almak büyük önem taşır.

Dr. Birsen Öztürk

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Okullarda görülen rahatsızlıkların başında solunum yolu enfeksiyonları gelir. Soğuk algınlığı, grip, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, herpes gibi pek çok viral enfeksiyonlar ile boğmaca, tüberküloz, suçiçeği, menenjit gibi hastalıklar solunum yolu salgıları ile etrafa yayılmaktadır. Sindirim sistemi yolu, direkt temas ve yaralanmalar sonucu oluşan hastalıkların da küçümsenmeyecek kadar çoktur. Tuvaletlerdeki hijyen koşulları, ellerin ve eşyaların kirli olması, gıda ürünlerindeki hijyen koşulları gibi nedenlerden dolayı; ishal, hepatit A, impetigo, siğil, uyuz, mantar enfeksiyonları, konjonktivit ve gıda zehirlenmeleri gibi hastalıklar ortaya çıkar.

Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi ve azaltılabilmesi için ailelerin, öğretmenlerin, diğer okul çalışanlarının ve çocukların bilgilendirilmesi gerekir. Yapılması gerekenler:

*Çocuklar okula başlamadan önce eksik olan aşıları tamamlanmalıdır. Aynı şekilde çocuklarla yakın temasta olan erişkinler de hepatit, suçiçeği, kızamık-kızamıkcık-kabakulak, boğmaca ve grip enfeksiyonuna karşı aşılanmalıdır.

*Bulaşıcı hastalığı olan çocuk veya erişkinlerin okuldan uzaklaştırılması ve evde dinlendirilmesi gerekir. Ateş, kusma, ishal, boğaz ağrısı, öksürük, döküntü olan çocuklar hemen doktora yönlendirilmelidir.

*El hijyeni eğitimi vurgulanmalıdır. Enfekte olabilecek eşyalar uzaklaştırılmalı, standartlara uygun olarak temizlenmelidir.

*Yemekhanelerde gıda güvenliğine önem verilmeli, uygun numune kontrolleri yapılmalı, yemek hazırlayıcılar enfeksiyon taşıyıcılığı açısından belli aralarla tetkik edilmelidir.

*Tuvalet ve lavaboların düzenli kontrol ve temizliği yapılmalı ve kontrol edilmelidir.

-Sağlıklı beslenme ve sağlıklı uyku alışkanlığı da bu süreçte önemlidir. Çocuğun bağışıklık sisteminin kuvvetli olması hastalıklarla mücadelede önemli bir faktördür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.