Çocuğunuz Okula Hazır mı?

Çocuğunuz Okula Hazır mı?

Yoğun bir eğitim dönemine başlayacak olan çocukların, geleceğe doğru, güvenli ve sağlıklı adımlar atabilmeleri için ‘Okul öncesi genel sağlık muayenesi’ büyük önem taşır.

Dr. Nurdan Tunçözgür

Çocuk Sağlığı Uzmanı

Özellikle okula başlayınca fark edilen bazı sağlık problemlerinin erken teşhisi için okul öncesi sağlık taramasının mutlaka yapılması gerekir. Hem erken teşhis ve tedavi hem de hastalıklardan korunma yollarının belirlenmesi adına, çocuklar okula başlamadan önce genel bir sağlık kontrolünden geçmelidir. Yapılacak olan bu genel sağlık kontrolü en az okul seçimi, kayıt işlemlerinin yapılması ve okul için gerekli materyallerin alınması kadar önemlidir.

Okula başlamadan önce gerçekleştirilecek sağlık taramasında tekrarlayan veya devam eden mevcut hastalıkları tespit edilip ve korunma yolları üzerine yoğunlaşılır. Yapılmış veya yapılacak olan aşıların belirlenmesi de sağlık kontrolünde amaçlanan önemli hususlardan biridir. Obezite, hipertansiyon, diyabet gibi sinsi başlangıçlı hastalıklar hakkında bilgilendirme yaparak, çocuğun tüm geleceğini etkileme olasılığı bulunan hastalıklar konusunda velileri bilinçlendirilir. Ayrıca skolyoz gibi kas iskelet sistemi sorunlarında da erken teşhisi büyük önem taşır.

Sağlık taraması ile okul döneminde başarıyı engelleyebilecek zaman kayıplarının önüne geçmek mümkün…

Okul öncesi genel sağlık taramasında çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi üzerine de incelemeler yapılır. Okul öncesi genel sağlık muayenesinde görme ve işitme yetilerini değerlendirilir. Gelişme gerilikleri saptanır ve sebebe yönelik incelemeler yapılır. Varsa davranış bozuklukları belirlenir ve çözüm haritası oluşturulur. Böylelikle okul döneminde başarıyı engelleyebilecek zaman kayıplarının önüne geçilmiş olunur. Örneğin okula başlayacak çocuğun az da olsa görme problemi varsa okumayı öğrenme süreci uzayabilir. Bu rahatsızlığı fark edip dile getirene kadar hem zaman kaybı oluşur hem de hastalık ilerleyebilir. Veya ebeveynlerin henüz fark edemediği bir gelişim bozukluk söz konusu ise, özel eğitim alabileceği bir okul veya sınıfa yönlendirilebilir. Okul öncesi sağlık kontrollerinde, hem çocuklara hem de ailelere okula başlayınca karşılaşma sıklığı artan solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonlarını önlemek amacıyla uyulması gereken sağlık kuralları hakkında bilgilendirme yapılırve sağlıklı beslenme önerilerinde de bulunulur.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.