Omega3 ile Sağlıklı Yaz Keyfi

Omega3 ile Sağlıklı Yaz Keyfi

Yaz aylarının vazgeçilmez eğlencesi-serinlemenin adresi havuz ve denizdir.  Yüzmek, güneşlenmek güzel ama güneşten gelen sert ultraviyole ışınları cilde zarar verir ve zamanla ciddi sağlık problemlerine yol açar. Tüm bu olumsuzluklardan korunmak için bilinen aksine sağlıklı yaz keyfi için Omega3 alınması gerekir.

Dr.Murat Berksoy

Aile Hekimi

Sağlıklı yaz keyfi için Omega3 desteklerine devam edilmelidir. Bırakılması veya ara verilmesi ile ilgili önyargılar gerçeği yansıtmamaktadır. Beyin, kalp ve böbrek sağlık verilerine ek olarak Omega-3 yağ asitleri, güneş ışınlarının zararlı etkilerini azaltır ve uzun vadeli hasara karşı cildi korumaya yardımcı olur.

Neden Omega-3?

*Sağlıklı hücre fonksiyonu ve onarımı için hayatidir ve Omega-3 vücutta üretilememektedir. Bu faydalı yağlar güneş yanığı, cilt tahrişi ve hatta kalp krizi önlemeye yardımcı olur.

*Güçlü anti-inflamatuar özellikleri vardır.

*Yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Cildin genç ve sağlıklı görünümüne yardımcı olur.

*Kardiyovasküler fonksiyonlardaki rolleri ciltte elastikiyetin korunması ile ince çizgi ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

*Deri hücrelerine oksijen akışına yardım eder.

*Kuruluk ve pullanmayı önlemek için cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

*Günümüzde balık yağı takviyeleri yaygın olarak bulunmaktadır ve yaz güneşinin cildinizi korumak için uygun balık kaynaklı EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik) içeren yoğun bir karışımı tercih edin.

*Omega-3 daha güvenli, sağlıklı yaz keyfinin bir parçasıdır.

* Trigliserit ve kolesterolü düşürür, böylece bağlı kalp hastalıkları, kalp krizi ve akut inme riski azalır.

*Bağışıklık sistemi güçlenir.

*Kansere karşı koruma sağlanır.

*İnsülin kullanımı artar

Omega3 yağ asitlerinin anne-bebek sağlığındaki rolü:

• Bebeğin beyin ve retina gelişiminin desteklenmesi

• Erken doğum riskinin azaltılması

• Hamilelik süresinin ve bebeğin doğum ağırlığının artırılması

• Doğum sonrası depresyonundan korunulması

• Omega-3 yağ asitleri ayrıca çocuğun matematik zekasının geliştirilmesine, okuma, telaffuz ve yazma becerisini artırılmasına yardımcı olabilir.

Vücut tarafından üretilemeyen omega yağları “elzem yağ” olarak da adlandırılır. Genel kanının aksine balık yağlarının (omega-3) yaz aylarında kullanılması daha güvenli, sağlıklı yaz keyfinin bir parçasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.