Özgürce Gülümsemek

Özgürce Gülümsemek

Özgürce gülümsemek herkesin hayalidir. Güldüğünüzde diş etleri çok görünüyorsa, istediğiniz kadar beyaz ve düzgün dişiniz yoksa gülümseyebilir misiniz? 

Dt. Banu Okur Çakmakcı

Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı

Özgürce ebeveynlik için estetik diş hekimliğine en sık kullanılan ve yaprak porselen olarak da ameliyat şekli kaplamalardır (laminat kaplama). Porselen diş yöntemlerinin aksine çok az bir mine dokusu kaldırılır, daha az hasar görür.

Yaprak porselenler sağlam, bozulmayan ve koruyucu olarak üretilir. Çok ince, ışık geçirmegenliği olan ve metal eşyalar bu porselenler daha estetik sonuçlar alınmasına imkan verir. Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüme kavuşulur.

Diş Estetiği İçin Uygun muyum?

  • Güldüğünüzde diş etleriniz çok görünüyorsa,
  • Dişlerinizde şekillerisel olması varsa,
  • Dişlerinizin aralıklı olmasından memnun olmayacaksınız,
  • Dişlerinizde çapraşıklık var; Ancak ortodontik tedaviden kaçınıyorsanız,
  • Diş beyazlatma yöntemlerine rağmen dişlerinizde renkleşme sizin için yeterince azalmadıysa,
  • Ön bölge dişlerinizde eskimiş büyük dolgularınız varsa,
  • Diş yüzeyleriniz aşınmışsa,
  • Kırık dişleriniz varsa,
  • En önemlisi yepyeni bir gülüş istiyorsanız.

Bu maddelerden herhangi birine yanıtınız evetse diş estetiği uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?

Öncelikle diş ölçüsü alınır. Laboratuvarda dişlerinize hiçbir müdahalede bulunmadan dişlerinizde oluşacak değişim 3 boyutlu olarak gösterilerek prova çalışması yapılır. Hekiminizle verdiğiniz ortak kararla uygulamaya başlanır. Lokal anestezi ile dişleriniz belirli ölçüde aşındırılarak ölçüsü alınır ve geçici dişleriniz hazırlanır. Kaplama (laminate veneer) dişlerinizin laboratuvardan geliş süreci beklenir. Gelen dişler ağzınıza yerleştirilerek ağız ve yüzünüzle uyumu kontrol edilir. Beklentiler karşılandıysa özel yapıştırıcılarla yapıştırılır. Kaplamalar (laminate veneer) lekelenme ve aşınmaya karşı çok daha fazla dirençlidirler. İyi ve düzenli bir ağız bakımı gerçekleştirirseniz, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınırsanız, laminate veneerleri 15-20 yıl sorunsuz kullanabilirsiniz. Yine de her 4-5 yılda bir hekiminiz tarafından kontrol edilmeniz gerekir. Böylece ortaya çıkabilecek olumsuzlukların da önüne geçmiş olursunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.