Pankreasın Alarm Belirtileri

24.11.2023
423
Pankreasın Alarm Belirtileri

Pankreasın içinden ve çevresinden hayati öneme sahip çok fazla damar ve sinir paketleri geçtiği için biraz geç tanınabilir. Son aşamasında sinirlere bağlı şiddetli ağrı ile kendini hissettiren hastalığın damarsal yapılara yayılmadan önce endoskopik ultrasonografi (endosonografi-EUS) yapılması, tanısının konulması-tedavisine başlanmasında hayati role sahiptir.

Prof. Dr. Salih Boğa

Gastroenteroloji Uzmanı

Pankreas kanseri genellikle erkeklerde görülen, daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkan, agresif seyirli bir hastalıktır. 40-85 yaş arasında daha fazla rastlanan, tüm kanserlerin yüzde 2 ve kansere bağlı ölümlerin yüzde 5’ini oluşturur.

Pankreas kanserinde erken tanı tedavi başarısını ciddi oranda artırırken, endoskopik ultrasonografi (endosonografi-EUS) cihazı ile tanısı da büyük önem taşır.

Pankreasın vücutta bulunduğu yer kanserin anlaşılmasını zorlaştırıyor

Pankreas anatomik olarak midenin hemen arkasında yer alan ekzokrin yani dış salgı ve endokrin yani iç salgı fonksiyonlarında önemli bir organdır. Ekzokrin fonksiyonları, pankreasın sindirim enzimleri salgılaması anlamına gelir. Bu sebeple pankreas kanseri olduğunda, pankreas dokusu az kaldığı için hastalarda şişkinlik-ishal gibi şikayetlerle başvurulabilir.

Her yemekle beraber mide genişlemekte ve tekrar boşalmaktadır. Bu sebeple pankreasın etrafında aslında bir boşluk da bulunmaktadır. Pankreasın kanseri veya tümörü büyüdüğünde uzun süre belirti vermeyebilir. Daha kötüsü, pankreasın içinden ve çevresinden çok fazla hayati öneme sahip damar ve sinir paketleri geçmektedir. Bu sebeple pankreas kanseri biraz geç tanınabilir. Ağrısız sarılık, kilo kaybı, karın ağrısı, şişkinlik, dışkı renginde açılma, idrar renginde koyulaşma, öne eğilince rahatlayan karın ağrısı veya ani başlayan şeker hastalığı gibi şikayetler olduğunda pankreas kanserini akıllara getirmek, çok hızlı bir şekilde tanıya gitmek gerekir. Damarsal yapılara hastalık yayılmadan tanısı konulmalı ve tedavisi başlanmalıdır.

Şişmanlık ve sigara kullanımı pankreas kanserini tetikliyor

Pankreas kanseri her 100 bin kişiden 12’sinde görülmekte, her yıl dünya çapında 227 bin insan bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Yaş, şişmanlık, uzun süre alkol kullanımı, sigara kullanımı, aile öyküsü veya geçmişte karın bölgesine radyasyon uygulanması pankreas kanserinin risk faktörlerindendir.

Pankreas kanserinin tedavisi kanserin tipine göre değişiklik göstermektedir. Pankreas kanserlerinin yüzde 90’ı adeno, yüzde 10’u hormon salgılama potansiyeli olan Nöroendokrin tümörlerden oluşmaktadır. Nöroendokrin tümörlerin tedavisi bazı durumlarda ameliyatsız olabilir. Endoskopik ultrason kılavuzluğunda radyo frekans vererek tedavi edilebilir. Ama birçoğunun primer tedavisi cerrahidir. Ancak cerrahi verebilmek için de kanserin çevresindeki damarlara sıçramaması gerekir.

Endoskopik ultrasonografi cihazı ile görülmeyen kitlesel yapılar tespit edilebilir

Pankreas kanserinde erken tanı tedavi başarısını ciddi oranda artırır. Endoskopik ultrasonografi (endosonografi-EUS) cihazı ile detaylı görüntüleme yapılabilir. Endoskopi sadece mide duvarını görürken, endoskopik ultrasonografi (endosonografi-EUS) sayesinde ucuna ultrason eklenmiş bir endoskopi cihazı ile midenin arkası görebilmekte, yapısı, kansere bağlı kitlesel yapı olup olmadığı, kitlesel ya da iyi huylu bir tümör varlığı, agresif seyirli olup olmadığı gibi önemli noktalar belirlenebilir. Hastanın hiç hissetmeyeceği şekilde, endoskopi sırasında biyopsi alınıp parçaların hızlıca yapısına bakılarak pankreas ile ilgili çok hızlı tanı sağlanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.