Egzersiz Kanserden Korur

14.09.2013
132
Egzersiz Kanserden Korur

Bazı egzersizler kanserden korunmada fayda sağlıyor. Egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirmekten sağlıklı yaşamın anahtarıdır. 

Doç. Dr. Duygu Derin
Medikal Onkoloji Uzmanı

Egzersizin kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azalttığına dair ikna edici kanıtlar bulunmuştur. Ayrıca rahim, akciğer ve prostat kanseri riskinin de egzersiz ile azaldığına dair bazı çalışma sonuçları mevcuttur.

Enerji dengesinin önemli öğesi olan egzersiz, kilo, diyet, kanser riskini doğrudan etkiler.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, haftanın 5 veya daha çok günü orta-ağır seviyede en az 30 dakika egzersiz veya haftada 3 veya daha çok günü en az 20 dakika ağır egzersiz yapılmasını öneriyor.

ABD, Avrupa ve Asya’da gerçekleştirilen çalışmaların çoğu egzersiz yapan kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin yapmayan kadınlara göre daha düşük olduğunu gösteriyor. Ulaşılan risk azalması egzersize göre değişiyor. Verilerin çoğu egzersizin meme kanseri riskini hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınlarda azalttığını gösteriyor. Özellikle ergenlik boyunca orta ve ağır egzersiz yapılması özellikle koruyucu oluyor. Her ne kadar hayat boyu düzenli ve güçlü egzersizin en fazla yararı olduğu düşünülse de, menopozdan sonra dahi egzersizi arttıran kadınlarda egzersiz yapmayan kadınlara göre risk azalması oluyor.

Egzersiz, özellikle menopoz öncesi kadınlarda,  hormon seviyesini düşürerek tümör gelişiminin önüne geçiyor. Egzersiz kanda insülin ve insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) seviyelerini düşürüyor; bağışıklığı güçlendiriyor ve ideal kiloyu koruyarak fazla vücut yağı ve yüksek vücut kitlesini önlüyor.

Kürek çekme antrenmanı tedavi sonrası lenfödem oluşma riskini azaltıyor

Günümüzde klinik araştırma ve çalışmalar; çeşitli formda egzersizlerin, özellikle kürek antrenmanları, hareket alanını genişleterek kas atrofisini (körelme) düzelttiğini ve iskelet-kas sistemini aktive ederek lenf pompalanmasına destek vererek korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Kürek antrenmanları sporun kansere bağlı, endişe, kaygı ve yorgunluğun üstesinden gelmelerini sağlayarak, hayat kalitelerini arttırdığını gösteriyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.