Parkinson Hastalarına Beyin Piliyle 2. Şans

Parkinson Hastalarına Beyin Piliyle 2. Şans

Beyin Pili ameliyatı sonrasında parkinson hastaları, çarpıcı biçimde iyileşip, normal yaşamlarına dönebiliyor ve yeniden hayata bağlanabiliyor.
Dr. Ali Zırh
Beyin Cerrahisi Uzmanı

Çatalını tutamayan, iğneye ipliği geçiremeyen, yazı yazamayan Parkinson hastaları ameliyat sonrasında gerekli pil ayarlamalarının yapılması ardından eski sağlıklı günlerine dönebiliyor. Ayakkabısını bağlayamayan, gömleklerini ilikleyemeyen, yardımsız yaşayamayan, sosyal hayattan kopan hastalar, beyin pilinden sonra yeniden bağımsız yaşama kavuşup, eski işlerini yeniden yapabilme şansını bulabiliyor.
* Ameliyatın süresi ne kadardır?
Hastanın başına odasında stereotaktik çerçeve takılması ile başlayan, ardından beyin MR’ı çekilmesi, hastanın stereotaktik haritalarının basılması ile devam eden işlem süreci hastanın ameliyathanedeki girişimi yaklaşık 4 saat kadar olmak üzere toplam 6 saat civarında sürmektedir. Bu girişimin Fonksiyonel ve Stereotaktik Beyin Cerrahisi üst ihtisasını yapmış bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir.
* Uygulamanın riski var mıdır?
B*u ameliyatlarda  %1 civarında enfeksiyon riski, %1 civarında beyin kanaması riski mevcuttur. Başarının sırrı beynin içinde 2-3 milimetre çapındaki bir anatomik oluşumu bulmak ve oraya müdahale etmekten geçmektedir. Ama ne bir milim aşağıya, ne bir milim yana gitmeye hakkımız var; çünkü o zaman hastanın felç ya da kör olma riski çok fazla! Sonuçların son derece yüz güldürücü ve risklerin bu kadar az olmasını sağlayan, yani ‘doğru yere doğru müdahale edilmesini sağlayan’ en güvenilir yöntem ise bu ameliyatlarda kullanmakta olduğumuz ‘Mikroelektrot Kayıt ve Stimülasyon Tekniği’dir. Bu teknoloji sayesinde beynin fizyolojik haritası çıkartılır ve o hastalıktan sorumlu hücrelerin doğru yerini bulunur sonra da beyin pili takılır. Ayrıca çok düşük oranlarda hastanın genel anestezi almasına bağlı riskler olabilir ki bu riskler ameliyat öncesinde ayrıntılı olarak değerlendirilmekte, hastanın ameliyatına engel olacak veya ekstra risklere neden olabilecek problemler bulunması halinde ona göre ameliyat kararı alınmaktadır.
* Pil takıldıktan ne kadar süre sonra hastada değişim gözlenir?
Beyin pili elektrodlarının yerleştirilmesinin hemen sonrasında hastalar genellikle elektrodların beyindeki hedeflenen anatomik oluşumdaki varlığının mekanik etkisi ile iyileşme hissetmektedirler. Ancak beyin pili açılması sonrasında bu iyileşme artmakta, ortalama üç hafta kadar süren pil programlaması sonrasında da maksimum yarar gözlenmektedir.
* Cihaz nasıl şarj edilir?
Göğüste cilt altına takılan pil kısmı bir kibrit kutusundan biraz daha fazla büyüktür. Normalde hastaların hemen tümüne taktığımız piller şarj edilmemekte, bataryaları bittiği zaman değişmeleri gerekmektedir. Daha yüksek elektrik akımına ihtiyaç duyulan, bu nedenle de pillerinin bataryası kısa sürede bitebilecek olan hastalara ise dışarıdan şarj edilebilen pillerin takılması mümkündür.
* Beyin pilinin bir kullanım süresi var mıdır?
Beyin pillerinin hastalara verilen elektrik akımına orantılı olarak yaklaşık 6-8 yıllık batarya ömürleri mevcuttur. Bu sürenin sonunda yaklaşık yarım saatlik bir ameliyat ile göğüste cilt altına yerleştirilmiş bulunan pilin değiştirilmesi mümkündür. Ayrıca bir beyin ameliyatına ihtiyaç yoktur.
* Beyin pili takılması hastaların yaşamında nasıl bir değişim sağlar?
Ameliyat sonrasında Parkinson hastaları, çarpıcı biçimde iyileşiyor ve normal yaşamlarına dönebiliyor. Beyin piliyle hastalarımızı yeniden hayata bağlayabiliyoruz. İlaç tedavisine yeterli yanıt vermeyen, şiddetli titreme nöbetleri geçiren veya katılık ve tutukluk nedeni ile hareket edemeyen Parkinson hastalarında beyin pili, başarılı sonuçlar veriyor. Çatalını bile tutamayan, iğneye ipliği geçiremeyen, yazı yazamayan hastalar ameliyat sonrasında gerekli pil ayarlamalarının yapılması ardından eski sağlıklı günlerine dönebiliyorlar. Ayakkabısını bağlayamayan, gömleklerini ilikleyemeyen, yardımsız yaşayamayan, sosyal hayattan kopan hastalar, beyin pilinden sonra yeniden bağımsız yaşama, sosyal hayatlarını geri kazanma ve eski işlerini yeniden yapabilme şansını bulabiliyorlar. Ancak bu tedavi bir “kür” olmayıp, tamamen hastalığı ortadan kaldımıyor. 10 Yıllık bir Parkinson hastası ameliyattan sonra hastalığının 1.-2. yıllarına geri dönebilir. Bunu bir çeşit “Hastalığın Saatini Geri Alma” diye tanımlamak daha doğru.
* Beyin Pili ameliyatı uygulamaları son yıllarda neden daha fazla arttı?
Beyin pilleri iki taraflı uygulanabilmeleri, hastalık bulgularını daha fazla azaltarak ilaç kullanımını azaltabildikleri ve ameliyat sonrasında da programlanabilir ve ayarlanılabilir olmaları nedeni ile lezyon cerrahisine tercih edilen yöntemlerdir. Çok pahalı olmaları nedeni ile ekonomik durumu yeterli olmayan hastalarda önceki yıllarda sık kullanılamayan bu yöntem son yıllarda Sosyal Güvenlik Sisteminin ödeme yapması ile daha sık ve tercih edilmektedir. Hastalara da lezyon cerrahisine göre daha kaliteli bir yaşamı daha uzun süre ile sağlayabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.