Prematüre Bebekler İçin Aile Odası

Prematüre Bebekler İçin Aile Odası

Türkiye, dünyada son üç yılda ve çok az sayıda ülkede uygulanan prematüre bebeklerin, annesi ile aynı odada bakım alması hizmetinde örnek oluşturuyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’nde 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde prematüre bebekler için özel hazırlanan aile odaları hizmete açıldı.

—–

Ülkemizde yılda 150 bin prematüre bebek dünyaya geliyor. Bu da tüm doğum sayısının yaklaşık yüzde10-15’i. Prematüre bebeklerin özel bakım ve tedaviye ihtiyaç duyması, anne sevgisinin bu sürece olumlu desteğini dikkate alan uzmanlar özel oda uygulamasını hayata geçirdi.

Dünyada çok az sayıda ülkede uygulanan ‘prematüre bebek için aile odası’ hizmetinde Türkiye ilk ve örnek ülkelerden biri. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yeni Doğan Bilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural hastanedeki tüm doğumların yüzde 30-40 prematüre doğduğunu belirterek, “Bu odaların sayısı artmak zorunda. Ülkemizde yeteri kadar yeni doğum uzmanı ve 13 bin yeni doğan yatağı var. Yeterli ve kaliteli hizmet verebiliriz. Anne ile bebeği aynı yoğun bakımda yatırarak, anne sevgisinin tedavi edici etkisini sürece dahil ediyoruz. Yılda bin 500 gramın altında 50 bin prematüre bebek dünyaya geliyor. Cerrahpaşa’da 20 yataklı üniteye ek olarak Prof. Dr. Murat Dilmener yerleşkesinde zaman içinde 15-17 odaya çıkacak ikinci ünite açıldı” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.