Protez Boyun Fıtığı

Protez Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı gerektiğinde protez-yapay disk kullanımı ile tedavi edilebilir. Genç-yaşlılarda farklı görülen boyun fıtığı tedavisinde yüksek oranda olumlu sonuçlar alınabilir. 

Prof. Dr. Tuncer Süzer

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Protez kullanılan boyun fıtığı tedavisinde boyunluk gerekmez. Füzyon yani omurlarda kaynama yöntemi ameliyatlarından sonra 2-3 hafta boyunluk verilerek hastanın boyun hareketlerine dikkat etmesi istenir.

Boyun, baş, sırt ve kollarda kendini gösteren ağrı ile uyuşma hissi, boyun fıtığının işareti olabilir. Boyunda bulunan yedi kemiğin arasında, hareketi sağlayan “disk”ler boyun fıtığı oluşum sürecidir. Boyundaki diskler, içerdiği su ve kollajen yapısı sayesinde kemiklerin üzerine binen yükü azaltıyor ve iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de engelliyor. Yaş ilerledikçe veya genç hastalarda boyun yeterince korunmadığı için, disk dokusu suyunu kaybedip daha sert bir hale geliyor. Vücudun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman ‘boyun fıtığı’ başlar.

Boyun fıtığının tedavisinde cerrahi girişim her hastaya uygulanamıyor. Genellikle ağrı kesici, hareket kısıtlaması ve fizik tedavi yeterli olurken, kollarda ve parmaklarda ilerleyici kuvvet kaybı olan hastalar, en sık cerrahi tedavi uygulanan hasta grubunu oluşturuyor.

Omurlar Arasında Hareket Korunuyor

Protezin omurgada kullanılmasının amacı; diz veya kalça protezlerindeki ile aynı olmasıdır. Boyun fıtığı ameliyatlarında protez kullanılmasıyla, fıtıklaşan disk dokusunun temizlendikten sonra iki omurun birbirinin üstüne çökmesinin engellenir. Böylece, hareket kısıtlılığı yapan sistemlerin tam aksine, omurlar arasında hareket korunurken, yıllar içinde diğer omurlarda yeni fıtık gelişme riski de azalmış oluyor. Protez yönteminin ardından hasta 10 gün sonra işine başlayabilir.

Boyun fıtığı ameliyatıyla, omurilik ve sinirler üzerindeki baskının kaldırılması amaçlanır.  Sonuçta; hasta boyun ağrısı, kol ağrısı, kolda uyuşma ve güç kaybı gibi şikayetlerinden kurtulur. Günümüzde uygulanan ileri cerrahi teknikler sayesinde boyun fıtığında büyük ölçüde çözüm sağlanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.