Ramazan’da Ağız ve Diş Sağlığına dikkat!

Ramazan’da Ağız ve Diş Sağlığına dikkat!

Genel sağlığımızın önemli bir parçası olan ağız ve dişlerimize Ramazan ayının gelmesiyle birlikte her zamankinden daha fazla özen göstermemiz gerekir. Oruçluyken yeme-içme fonksiyonları azalır.

 Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi Protez Uzm.

Ramazan ayında beslenme siteminin değişmesi, özellikle yaz aylarına denk gelen ramazanda iftar ve sahur arasındaki sürenin fazla olması gibi pek çok etken nedeniyle ağız ve diş bakımına her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

Ramazan’da ağız sağlığını nasıl koruyabiliriz?

Ağız ve diş bakımımıza biraz daha özen göstererek gün içinde oluşabilecek ağız kokusu gibi negatif durumlardan kurtulabiliriz. İftar ve sahurda dişler güzel bir şekilde fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır. Ağız çalkalama suyu ve ağız antiseptiği ile gargara yapılabilir. Ağız ortamındaki gıda birikintilerini ve mikroorganizmaları uzaklaştırırsak gün içinde ağız kokusu olmayacaktır. Tabii ağız içinde koku yapılabilecek bir çürük, diş eti iltihabı, kötü yapılmış protezler yok ise iyi bir fırçalama ile sorun yok edilebilir. Ayrıca dil yüzeyini de fırçalarsak gün içinde koku oluşmasına engel olmuş oluruz.

İftar ve sahur yemeklerinden hemen sonra asit oranının artarak bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam sağlar. Bu nedenle diş fırçalamanın yanı sıra ağız antiseptiği kullanılmasının da diş bakımı için önemlidir.

Oruçluyken ağız kokusu nasıl önleriz?

Ağız kokusu kötü ağız hijyeni dışında bazı hastalıklarla da oluşabilir. Sindirim ve solunum yolu hastalıkları (bademcik, sinüzit gibi) bazı metobolik hastalıklar da ağız kokuları da yok edilebilir. Ramazanda dişler fırçalanmadığı zaman sahurdan iftara kadar ki uzun sürede ağızdaki tükürük salgısı azalır. Azalan tükürük salgısı ağızda bakterilerin üremesine, ağızda kötü kokuya sebep olurken, diş çürüğünün oluşmasına ortam hazırlar.
Ramazan’da çürüklere dikkat!

Ramazan’da oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısının azalır. İftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakterilerin ağızda kolayca üreyebilir. Bakteriler ağızda asitlenmeye yol açar ve diş çürüklerine neden olur.

Ramazan’da diş tedavisi yapılabilir mi?

Anestezi uygulanmadan yapılabilen işlemlerin oruç bozmaz. İşlem sırasında kişi ağzını temizlemek için kullandığı suyu yutmadığı müddetçe bir sorun yaşanmaz. Ayrıca Ramazan’da oruçlu iken diş tedavisi yapılabilir, çalışma esnasında su yutulmazsa oruç bozulmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.