Ritmik Masaj ile Hayata Dönüş

Ritmik Masaj ile Hayata Dönüş


İleri derecede kalp yetersizliği olan, odadan odaya gidecek gücü kalmayan, aylardır uyuyamayan, ayda bir-iki kez acilen yoğun bakım ünitelerine kaldırılan, bir türlü evine taburcu edilemeyen, kalp nakli listesinde sıra bekleyen hastaların yüzde 90’ında hayata dönüş mümkün. EECP Ritmik Masaj tedavisiyle ev içi eforlarını rahatça yapabilecek, masa başı görevlerine dönebilecek iyileşmeler görülebilir.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı

Kardiyolog

Kalp hastalığının ilerlemiş döneminde kalbin kan pompalama gücünün ileri derecede azalması sonucu kalp yetersizliği ortaya çıkar. Kalp yetersizliği, aşırı halsizlik, nefes darlığı, vücutta su toplanması gibi yakınma ve bulgularla sık hastane yatışlarına ve yoğun bakım tedavilerine gereksinim gösteren, yaşam kalitesinin belirgin derecede bozan ve ölüm riski yüksek olan bir durumdur.

İlaç tedavileriyle rahatlatılamayan bu hastalar günümüzde sıklıkla, kalp pili ya da yapay kalp aygıtı takılması veya kalp nakli gibi, ileri teknoloji ürünü olan yöntemlerle tedavi edilir. Bu yöntemler uygulama sırasında olduğu kadar, hastanın sonraki yaşamında da ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hastayı sürekli aygıtlara ve/veya ciddi ilaçlara bağımlı yaşamak zorunda bırakır. Sık hastane kontrolleri gerektiren ve dolayısıyla hastanın yaşam kalitesini yükseltmeyen yöntemlerdir. Devletin sağlık harcamalarını da büyük ölçüde arttıran ve ayrıca bu tedaviler kalp yetersizliği olan her hastaya uygulanamayabilir.

EECP Ritmik Masaj Tedavisiyle Yeniden Hayata Dönülür

Kalpte damar ağını zenginleştirerek “Doğal Bypasslar” oluşturan  EECP “Ritmik Masaj Tedavisi” ile ileri derecede kalp yetersizliği olan, odadan odaya gidecek gücü kalmayan, aylardır uyuyamayan, ayda bir-iki kez acilen yoğun bakım ünitelerine kaldırılan, bazıları bir türlü evine taburcu edilemeyen, kalp nakli listesinde sıra bekleyen hastalarımızın yüzde 90’ında oldukça yüz güldürücü sonuçlara tanık oluyoruz. Bu hastalar 35-50 saatlik EECP tedavi küründen sonra ev içi eforları rahatça yapabilir, masa başı görevlerine dönebilecek iyileşmelere tanık olunur.

Güvenli ve Etkili Tedavi Seçeneği EECP – Ritmik Masaj Tedavisi

Bu derecede ağır kalp hastaları için kansız, ameliyatsız, güvenli, etkili bir başka tedavi seçeneği yok. Tıp dilinde EnhancedExternal Counter Pulsation sözcüklerinin baş harfleri ile kısaca EECP Tedavisi diye tanımlanan bu yöntem vücudun belden aşağısına kalp ritmi ile uyumlu bir masaj şeklinde uygulanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.